Zastosowanie EPP w centralach wentylacyjnych

EPP, czyli polipropylen spieniony, to tworzywo sztuczne, które znalazło zastosowanie w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Wyglądem przypomina styropian, ale znacznie się od niego różni pod względem właściwości. Jest lekki, wytrzymały, a także przyjazny środowisku.

Coraz więcej firm opiera swoje rozwiązania na EPP. Materiał stosuje się w branży motoryzacyjnej, meblarstwie i modelarstwie. Co sprawiło, że polipropylen spieniony znalazł zastosowanie również w branży HVAC?

Świetne właściwości termoizolacyjne to główny atut materiału. Pozostaje on stabilny w szerokim zakresie temperatur. Tworzywo jest odporne na wodę i wilgoć. Absorpcja wody wynosi zaledwie od 0,01 do 0,03%. Architekci korzystają z niego przy projektach łaźni parowych, saun, łazienek i pryszniców. Rozprężony polipropylen znajduje zastosowanie w filtrach urządzeń do uzdatniania wody. Dodatkowo, nie sprzyja on występowaniu pleśni, grzybów oraz rdzy. Ten zestaw cech sprawia, że EPP jest szeroko stosowany jako materiał hydroizolacyjny.

EPP posiada wysoki stosunek wytrzymałości do masy. To sprawia, że idealnie nadaje się do tworzenia pojemników, skrzynek i wszelkiego rodzaju opakowań. Wykonana z EPP skrzynia waży jedynie kilka kilogramów. Wykonanie produktu z tego tworzywa podnosi jego użytkowość i usprawnia działanie. Spieniony polipropylen charakteryzuję się również dobrą pamięcią kształtu. To znaczy, że nawet po narażeniu na wysokie obciążenia, pojemnik się nie odkształci. Pomimo niewielkiej wagi, materiał jest bardzo wytrzymały. W motoryzacyjnych testach zderzeniowych, to części wykonane z EPP wypadają najlepiej.

Polipropylen jest wysoce odporny nie tylko na działania mechaniczne, ale też chemiczne. Na jego strukturę nie wpływają alkohole, a także kwasy rozcieńczone i stężone. Wytrzymałość, w połączeniu z doskonałymi cechami akustycznymi materiału, pozwalają na zastosowanie go w produkcji central wentylacyjnych.

Materiał dostępny jest w szerokiej gamie kolorów, co pozwala na utrzymanie dowolnej estetyki pomieszczenia. Co więcej, powierzchnie z EPP mogą zostać obite materiałem, co dodatkowo urozmaica możliwości ich modyfikacji. Zatapiane lub wkręcane systemy mocowań ułatwiają montaż przedmiotów wykonanych z EPP z innymi elementami.

Mimo złożoności procesu produkcji polipropylenu spienionego, jest on przyjazny środowisku. Do jego wytwarzania wykorzystywane są wyłącznie produkty pochodzenia naturalnego, co umożliwia późniejsze przetwarzanie całego odpadu pozostałego z EPP. Spalanie polipropylenu nie jest związane z uwalnianiem toksycznych gazów. Obecnie wzrasta świadomość szkodliwości niektórych tworzyw sztucznych. Dlatego fakt, że polipropylen spieniony podlega całkowitemu recyklingowi, pozytywnie wyróżnia go na tle materiałów syntetycznych.

Translate »