Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jak uniknąć błędów w instalacji?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jak uniknąć błędów w instalacji?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, przynosi wiele korzyści z jej użytkowania. Oszczędności na ogrzewaniu, świeże i czyste powietrze, a także eliminacja kurzu i roztoczy. Instalację rekuperatora warto zaplanować w odpowiedni sposób, by uniknąć często popełnianych błędów.

Przy podjęciu decyzji o zamontowaniu systemu rekuperacji w naszym domu, powinniśmy określić budżet, jaki chcemy przeznaczyć na inwestycję. Tania instalacja może nie wytrzymać próby czasu, a sam projekt może okazać się niedopasowany do naszych potrzeb. Pieniądze prędzej czy później i tak zwrócą się, dzięki odzyskowi ciepła uzyskanego z wentylacji.

Brak projektu systemu wentylacji mechanicznej

Precyzyjny projekt to fundament profesjonalnie wykonanej instalacji. Dzięki poprawnie wykonanemu projektowi inżynierskiemu uzyskamy gwarancję, że do wybranych pomieszczeń będzie docierała odpowiednia ilość powietrza. Zapewni to również jego prawidłowy przepływ w budynku oraz odprowadzanie. Przeprowadzenie kanałów o odpowiedniej średnicy i zoptymalizowanie lokalizacji nawiewów i wywiewów to aspekt, o który trudno zadbać nie mając doświadczenia inżynierskiego. Odpowiednio wykonany projekt usprawni również montaż instalacji. Pozwoli na unikniecie kolizji podczas budowy, a w ostateczności przerabiania instalacji.

Odpowiednia lokalizacja centrali

Centrala jest urządzeniem głośnym i nieco uciążliwym. Jej praca generuje lekkie wibracje, przez co nieodpowiednie jej ulokowanie może utrudnić wykonywanie niektórych czynności. Nie powinniśmy montować centrali we wnękach piwnic, na strychach i w magazynach. Zamontowanie centrali przy ścianie lub słupie może spowodować przenoszenie jej wibracji, dlatego powinniśmy unikać również takich miejsc.

Centralę najlepiej zamontować w łatwo dostępnym miejscu, ale z daleka od sypialni, bądź domowego biura. Wibracje i hałas mogą utrudniać pracę umysłową i naukę. W nocy, kiedy obniża się hałas tła, nawet dźwięki o niewysokim poziomie hałasu mogą okazać się drażniące. Możemy ograniczyć te niedogodności używając wibroizolujących podkładek. Redukują wibracje i hałas, a ich montaż nie powinien sprawić żadnych trudności.

Brak analizy zapotrzebowania na ciepło dla budynku

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją obniża zapotrzebowanie budynku na ciepło. Jeżeli pierwszy projekt nie uwzględniał instalacji wentylacji mechanicznej, obliczenia powinniśmy wykonać jeszcze raz. Moc urządzenia grzewczego może ulec zmniejszeniu, tak samo jak wymagana wydajność grzejników lub podłogówki w poszczególnych pomieszczeniach. To z kolei pozwoli na zmniejszenie ogólnych kosztów. Z tego samego powodu warto zwrócić uwagę na ewentualną klimatyzację budynku.

Dopasowanie mocy rekuperatora

Moc rekuperatora powinna zostać odpowiednio dopasowana do kubatury pomieszczeń. Za mała moc może skutkować znaczącym spadkiem efektywności wentylacji, co doprowadzi do zmniejszenia komfortu przebywania w pomieszczeniach. Długoterminowe konsekwencje takiego błędu to ryzyko wystąpienia zawilgocenia budynku i pojawienia się grzybów.

Korzyści z jej instalacji odniosą wszyscy domownicy, poprawi się również jakość ich zdrowia. Sprawne działanie wentylacji bezpośrednio wpływa na naszą codzienność. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła powinna być podstawowym elementem wyposażenia energooszczędnych domów.

Translate »