Renowacja komina – kilka przydatnych wskazówek

Kiedy jest mowa o renowacji budynku zwykle na myśl przychodzą nam ściany, okna lub dachy. Rzadko myślimy o kominach, a nie możemy zapominać, że stanowią one integralną cześć budynku. Biorąc pod uwagę, że na rynku jest bardzo dużo zaawansowanych technologicznie urządzeń grzewczych, należy pamiętać o tym, aby system kominowy był nie tylko odpowiednio dobrany ale również sprawny.
Niezależnie od tego czy komin jest wykonany z cegieł i spoiny, czy innych materiałów, ulega on uszkodzeniu na skutek działania czynników zewnętrznych. Komin podczas używania narażony jest na zmienną temperaturę oraz na działanie różnych związków chemicznych. Również czyszczenie systemów kominowych może prowadzić do ich uszkodzenia. Ponadto nasilające się w ostatnich latach gwałtowne burze, także bardzo często prowadzą do uszkodzeń.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac naprawczych należy ocenić stan techniczny komina. Dopiero to pozwoli na dobór odpowiedniej metody naprawczej oraz materiałów potrzebnych do wykonania renowacji. Może się również okazać, że wymiana systemu grzewczego wymusi modernizację systemu kominowego. Ważne, jest to, aby zawsze korzystać z rady i opinii osób wykwalifikowanych w tym temacie.
Jednym ze sposobów renowacji komina jest zastosowanie masy uszczelniającej w przypadku stwierdzenia jego nieszczelności. W takiej sytuacji można również zastosować wkład ceramiczny. Jest on skuteczny również wówczas, kiedy konieczne jest zmniejszenie średnicy komina. Natomiast w przypadku kiedy chcemy zwiększyć średnicę komina, musimy zdecydować się na frezowanie, które wykonywane jest zwykle przy użyciu wiertła koronkowego lub frezu łańcuchowego.
Brak szczelności w kominie może prowadzić do przedostawania się spalin lub dymu do pomieszczeń, a w konsekwencji prowadzić do zatrucia. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, dlatego kiedy zostanie zaobserwowana jakakolwiek nieszczelność, należy zaprzestać używania systemu grzewczego. Niedostosowanie sytemu kominowego do używanych systemów grzewczych wpłynie na ich skuteczność, a także żywotność.
Sposób naprawy przewodu kominowego dobierany jest indywidualnie przy uwzględnieniu jego uszkodzeń oraz rodzaju pełnionej funkcji. Istotną kwestią podczas wykonywania jakichkolwiek prac naprawczych jest przestrzeganie zasad bhp oraz przeciwpożarowych, a także dokonanie kominiarskiego odbioru powykonawczego. Ponieważ na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących różne metody renowacji kominów, warto skorzystać z ofert sprawdzonych, zwłaszcza, że renowacja komina tylko na pozór wydaje się mało ważna.
Szukasz sprawdzonego fachowca? – skontaktuj się z nami a my polecimy właściwe osoby.

Translate »