Prawidłowy ciąg kominowy a odpowiednia nasada kominowa

Prawidłowy ciąg kominowy, a odpowiednia nasada kominowa

Źródłem naturalnego ciągu kominowego jest różnica w gęstości spalin w stosunku do powietrza na zewnątrz. Rozprężające się w wyniku nagrzania spaliny unoszą się, a siła ciągu kominowego – aby komin działał sprawnie – musi zredukować straty wyporu. Sprawcą zakłóceń są najczęściej tzw. wiatry opadające, ale problemy wynikać mogą również z konstrukcji komina.

Dlaczego to takie ważne?

Ciąg kominowy jest gwarantem bezpieczeństwa i podstawowym parametrem sprawnie działającej i bezpiecznej instalacji. Po wtóre, to właśnie ciąg stanowi gwarancję bezawaryjnego funkcjonowania urządzeń grzewczych (kotłów, kominków, etc.).

Co może zakłócać ciąg?

Przyczyn może być wiele, począwszy od nagromadzonych zanieczyszczeń, nieprawidłowego montażu, źle dobranego systemu, braku szczelności, błędnie wymierzonej wysokości komina, nieodpowiedniego przekroju czy zbyt wielu użytych w konstrukcji kształtek.

Poważny w skutkach

Zakłócony ciąg kominowy jest źródłem wielu problemów. W przypadku, kiedy okazuje się zbyt słaby, powoduje niepełne spalanie, przerwy w pracy urządzenia grzewczego lub cofanie się spalin wraz z dymem. Skutkiem ostatniego może być nawet ryzyko zatrucia czadem. Jeśli natomiast jest zbyt mocny, przynosi wymierne straty finansowe. Paliwo będzie spalane zbyt szybko, w efekcie ciepło będzie uciekało kominem, a urządzenie grzewcze nie osiągnie swoich deklarowanych możliwości.

Jak poprawić ciąg?

Sposobów jest wiele, a ich wybór powinien być zależny od zdiagnozowanego problemu. Doskonałym – prostym, szybkim i niedrogim – sposobem regulacji w przypadku złej konstrukcji, może być odpowiednio dobrana nasada kominowa. Istnieje szereg rodzajów nasad, a ich wybór podyktowany powinien być rodzajem problemu oraz komina i użytkowanego systemu.

  • Stała nasada kominowa, montowana na wylocie komina, wykorzystuje energię kinetyczną pochodzącą z wiatru, poprawiając ciąg kominowy.
  • Obrotowa nasada kominowa to kolejna, wykorzystująca energię wiatru i poddająca się pod jego wpływem ruchowi wirowemu. Mogą być wykonane z blach kwasoodpornych lub – jak nasada aluminiowa na przewodach wentylacyjnych –  z blachy aluminiowej.
  • Strażak na komin, działa na zasadzie podciśnienia i polepsza ciąg kominowy oraz jak każda nasada  chroni komin przed deszczem i śniegiem.
  • Strażak z łożyskiem zewnętrznym – wyposażony jest w zewnętrzne łożyska toczne i może być montowany na przewodach spalinowych.
  • Dostępne są również daszki – daszek kominowy, podobnie jak pozostałe nasady, dobierany musi być również z uwzględnieniem rodzaju opału. Jeśli w procesie spalania powstają spaliny niskotemperaturowe, wilgotne i kwasowe, konieczny jest daszek kwasoodporny. Dodatkową zaletą daszków jest fakt, że zabezpieczają również przed deszczem i śniegiem.
Translate »