O roli rekuperacji w walce ze smogiem

Coraz powszechniej i głośniej mówi się o problemach ze smogiem wywoływanym zanieczyszczeniami powietrza. Decydując się na zakup urządzeń filtrujących powietrze czy masek, nie zapomnijmy też o bardziej zaawansowanych rozwiązaniach, jakimi są systemy rekuperacji.

Rekuperator – niezbędne wyposażenie domu?

Rekuperator zapewniający odpowiednią wentylacje pomieszczeń i pozwalający na znaczne oszczędności w ogrzewaniu staje się powoli niezbędnym wyposażeniem we współcześnie powstających domach.

Rekuperator chroni przed smogiem i przyczynia się do oszczędności energii.

W pogoni za szczelnością zapewniającą ciepłe pomieszczenia często zapominamy o fakcie, że brak prawidłowej wentylacji budynku może powodować nie tylko dyskomfort mieszkańców, ale też przyczyniać się do rozwoju groźnych chorób. Brak odpowiedniej rekuperacji i dostępu świeżego powietrza powoduje, że w domu mogą pojawić bakterie, roztocza, wirusy, a także nieprzyjemne zapachy czy utrzymująca się dłużej wilgoć. Centrala wentylacyjna i systemy rekuperacji dostępne w ofercie sklepu Prodmax pozwalają znacznie lepiej niż wentylacja grawitacyjna zadbać o świeże i filtrowane powietrze.

Rekuperator – jak działa?

Działanie rekuperatora pozwala na odzysk ciepła z zanieczyszczonego powietrza. Do wnętrz mieszkalnych doprowadzane jest więc świeże i filtrowane powietrze, a zużyte, o wysokiej zawartości dwutlenku węgla, jest usuwane. Takie działanie systemów rekuperacyjnych pozwala na zaoszczędzenie nawet do 50% kosztów ogrzewania budynku w sezonie grzewczym. Rekuperacja umożliwia bowiem wymianę powietrza bez konieczności otwierania okien powodującej utratę ciepła i dopływ z atmosfery, która zwłaszcza w sezonie grzewczym okazuje się nadmiernie zanieczyszczona.

Jak wykorzystać rekuperator w nowoczesnym budownictwie?

Współcześnie powstające domy coraz częściej są projektowane z myślą o wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej. Jeśli stoimy przed decyzją o budowie własnego domu, warto rozważyć zastosowanie w nim systemu rekuperacyjnego. Pozwoli to nie tylko zadbać o świeże powietrze wewnątrz domu, ale także zaoszczędzić w przypadku inwestycji w takie urządzenia, jak pompa ciepła, dzięki dużo niższemu zapotrzebowaniu na ogrzewanie pomieszczeń. Rekuperacja będzie również rozwiązaniem idealnym dla osób cierpiących na coraz częściej występujące alergie. Filtry rekuperacyjne zatrzymują bowiem cząsteczki kurzu i zanieczyszczeń przyczyniających się do pogorszenia stanu zdrowia u alergików. Energooszczędny i zdrowy budynek z systemem rekuperacji oraz energią grzewczą pozyskiwaną z wnętrza ziemi pozwoli dużo lepiej zadbać o czystość środowiska wokół nas!

Translate »