Nasady kominowe – wszystko, co warto wiedzieć

Zakończenie kominów jest ważne nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania kominka czy domowej wentylacji, ale przede wszystkim istotne ze względów bezpieczeństwa. Przeznaczone do montażu na szczycie komina nasady wentylacyjne służą do stabilizacji i wspomagania ciągu kominowego w przewodach wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Niewłaściwie dobrana nasada kominowa albo jej brak może spowodować w niektórych sytuacjach zatrzymanie jego funkcjonowania i cofanie się spalin do pomieszczeń, co oznacza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia osób znajdujących się w budynku. Zastosowanie odpowiednich nasad kominowych renomowanej marki Prodmax pomoże usprawnić zarówno system wentylacji grawitacyjnej w domu, jak i proces palenia w kominku.

Kiedy stosować nasady kominowe

Zdarzają się takie sytuacje, gdy w skali dużej inwestycji, jaką jest budowa domu czy jego gruntowny remont, marginalnie traktuje się kwestię zakończenia komina. Jest to podejście o tyle błędne, że od sprawności funkcjonowania komina zależy prawidłowe odprowadzanie spalin oraz działanie wentylacji, która zapewnia wymianę powietrza i w dłużej perspektywie chroni pomieszczenia w domu przed wilgocią.

Sam komin bez odpowiedniego zakończenia, ze względu na swoją nieodpowiednią konstrukcję lub na warunki klimatyczne panujące na danym terenie, okazuje się często niewystarczający do sprawnego działania przewodów wentylacyjnych, spalinowych lub dymowych. W związku z tym obowiązujące w Polsce prawo zaleca stosowanie nasad kominowych wszędzie tam, gdzie występują wiatry o zmiennych kierunkach i wiatry opadające, które mogą spowodować przyduszenie komina i zanik ciągu, na kominach usytuowanych w otoczeniu wysokich drzew i poniżej kalenicy dachu oraz w przypadku kominów zbyt krótkich i o małym przekroju.

Jak dobierać nasady kominowe

Jeśli siła ciągu w kominie jest zadowalająca, a budynek nie jest przy tym położony w strefie wzmożonego występowania wiatru, w zupełności wystarczający będzie daszek kominowy. Wykonana ze stali kwasoodpornej statyczna nasada kominowa skutecznie zabezpiecza przewód kominowy przed podmuchami, a także ochroni komin przed zawilgoceniem spowodowanym opadami atmosferycznymi.

Inaczej sytuacja się przedstawia, gdy dom znajduje się na północy lub południu kraju, gdzie częściej występuje wiatr, lub na odkrytym terenie. Wtedy zalecane są nasady obrotowe. Głowice nasad obrotowych wprawiane są w ruch przez podmuchy wiatru. W przewodzie kominowym wytwarza się wówczas podciśnienie, które zwiększa i stabilizuje ciąg oraz zapobiega ciągowi wstecznemu i cofaniu się spalin.

Na każdym terenie, niezależnie od częstotliwości i siły wiatru, sprawdzi się wyposażony w mechanizm obrotowy strażak, czyli nasada samonastawna, która ustawia się zgodnie z kierunkiem wiatru, osłaniając wylot przewodu kominowego. Po zawietrznej stronie wytwarza się podciśnienie, które wzmacnia ciąg kominowy i chroni przed występowaniem ciągu wstecznego. Strażak sprawdzi się zarówno na przewodzie wentylacyjnym, jak i dymowym czy spalinowym.

Montaż i konserwacja nasad kominowych Zamontowanie nasady kominowej nie jest skomplikowane, ale ze względów bezpieczeństwa powinno być wykonywane przez osobę zajmującą się pracami na wysokościach. Nasady kominowe nie wymagają napraw i raz umieszczone na czapie komina lub przytwierdzone bezpośrednio do rury przewodu kominowego służą przez wiele lat. Nie należy jednak zapominać o ich regularnym czyszczeniu, a w przypadku strażaków trzeba pamiętać o uzupełnianiu smaru w łożysku nasady.

Translate »