Na co zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora?

Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych centrali rekuperacji. Różnią się one pomiędzy sobą ze względu na wiele kwestii. Aby uzyskać odczuwalne i pożądane efekty podczas pracy systemu konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie oraz dopasowanie właściwego urządzenia. Jednak jak wybrać rekuperator? Czym różnią się te urządzenia? Odpowiadamy.

Jak dokonać prawidłowego wyboru przy doborze jednostki?

Po pierwsze- wybór musi być jak najbardziej świadomy. Wybierając jednostkę, warto zgłosić się do firmy o ugruntowanej na rynku pozycji, która dokona analizy potrzeb. Decyzja podjęta dziś wpłynie na komfort życia w waszym domu na długie lata.
Po drugie- serwis gwarancyjny, serwis po utracie gwarancji, dostęp do części zamiennych, filtrów, powinny zostać poddane dokładnej analizie.

Czym różnią się rekuperatory?

Wentylacja mechaniczna w naszym domu to nie tylko urządzenie, to również:

  • odpowiednio zrealizowany projekt
  • dobór jednostki
  • umowa z autoryzowanym instalatorem

Pamiętajmy! Do dużej części instalacji po wykonaniu wylewki lub podwieszeniu sufitów nie będziemy już mieli dostępu bez ponoszenia wysokich kosztów.
Rekuperatory to urządzenia różniące się między sobą wieloma czynnikami. Podczas wyboru bierzemy pod uwagę różne aspekty, takie jak wygląd, cena czy producent. Z punktu widzenia funkcjonalnego istotne będą tylko kwestie techniczne urządzeń.
Wyróżniamy więc takie rekuperatory jak:

  • Rekuperatory z czynnikiem pośrednim- stosowane w budynkach, w których konieczne jest chłodzenie i podgrzewanie pomieszczeń.
  • Rekuperatory z wypełnieniem ruchomym- instalacje wykorzystujące silniki elektryczne, dzięki czemu są one mniej popularne.
  • Rekuperatory płytowe- przeciwprądowe i krzyżowe- najchętniej wybierane centrale w domach jednorodzinnych. 

Centrale rekuperacji różnią się pomiędzy sobą również ze względu na orientację przyłączenia, która może być zarówno pionowa lub pozioma w zależności od wymagań budynku.

Moc systemu rekuperacji

Wydajność systemu rekuperacji to główny czynnik pracy urządzeń, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Należy odpowiednio dopasować moc do potrzeb budynku i posiadanego metrażu tak, aby każde pomieszczenie miało zagwarantowaną prostą wymianę powietrza.

Rodzaje filtrów 

Jeśli chodzi o główne wydatki podczas użytkowania systemu rekuperacji to dotyczą one przede wszystkim kosztów filtrów, energii elektrycznej oraz kosztów związanych z przeglądami technicznymi i serwisowaniem instalacji. 
W tym miejscu spotkamy różne rodzaje filtrów, takie jak:

  • filtry harmonijkowe,
  • płaskie,
  • lamelowe,
  • kasetowe.

Mają one duże znaczenie ze względu na poprawę działania całego systemu. Filtry te chronią wymiennik rekuperacji oraz wpływają na jakość powietrza nawiewanego do pomieszczeń.

Rodzaje wentylatorów w systemie rekuperacji

Rekuperator to urządzenie pracujące przez cały czas. Dlatego konieczne jest zastosowanie energooszczędnych i wydajnych wentylatorów. Najbardziej polecane będą te zasilane prądem stałym ze względu na mniejsze zużycie energii oraz redukcję hałasu w opozycji do tradycyjnych rozwiązań.
Rodzaje wentylatorów stosowanych w systemach rekuperacji to między innymi:

  • wentylatory stałoprądowe,
  • zmiennoprądowe,
  • elektroniczne itd.

Nagrzewnice – dodatkowe elementy wyposażenia

Do głównych zadań nagrzewnicy należy podgrzewanie strumieni powietrza w systemie wentylacyjnym, które montowane jest w kanale tuż przed rekuperatorem. Nie jest to jednak standardowy element wyposażenia, dlatego też na rynku spotkamy zarówno centrale wyposażone w grzałki jak również te bez nich.

Moduły internetowe- umożliwiają zdalne sterowanie systemem

Moduły internetowe to również elementy wyposażenia opcjonalnego, które zapewniają możliwość zdalnego sterowania całą centralą za pomocą smartfona, tableta lub komputera. Dzięki temu użytkownik może dowolnie kontrolować pracę przez Internet.

Sterowniki i ich rodzaje

Do głównych zadań działania sterowników należy regulowanie wydajności systemu rekuperacji na podstawie realnego zapotrzebowania budynku.
Wyróżniamy dwa rodzaje sterowników:

  • Sterowniki ręczne- nazywane zamiennie stopniowymi. Pozwalają na ustawienie odpowiedniej wydajności wentylacji.
  • Sterowniki automatyczne- o wysokim stopniu zaawansowania, regulują strumienie powietrza na podstawie ustawień czasowych lub bazując na danych właściwości danego pomieszczenia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wykonanie projektu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami prawnymi jest ważnym elementem. Właściwe i bezawaryjne działanie systemu rekuperacji jest zależne od właściwego doboru urządzenia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości warto zdecydować się na pomoc specjalistów z naszej firmy. Oferujemy kompleksowe rozwiązania. Cały czas jesteśmy dla Was dostępni. Serdecznie zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy tu dla Was od 30 lat!

Translate »