Na co zwrócić uwagę mając instalację fotowoltaiczną?

Odnawialne źródła energii (OZE), w tym panele słoneczne, choć mają wiele zalet to ich użytkowanie może także wiązać się z zagrożeniami. Najskuteczniejszą ochroną okazuje się odpowiednie zaprojektowanie instalacji, poprawne wykonanie jak również należyte jej użytkowanie. Zapewnienie pełnego bezpieczeństwa oznacza nie tylko unikanie problemów, ale przede wszystkim długookresowe korzystanie z prawie darmowej energii. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?

Silny wiatr

Instalacje fotowoltaiczne, ze względu na specyfikę swojej pracy, muszą znajdować się w miejscach, na które najintensywniej operują promienie słoneczne. Domowe kolektory montowane są najczęściej na dachach. Odpowiednio przygotowane, wolne od zacienienia, praktycznie nieużytkowane spady doskonale nadają się do zamontowania paneli. Przy zmieniających się warunkach atmosferycznych, mogą – analogicznie jak np. anteny satelitarne, paść ofiarą silnych podmuchów wiatrów. Wichury, czy pojawiające się coraz częściej trąby powietrzne potrafią uszkodzić nie tylko panele, ale i cały poszycia dachowe. W celu odpowiedniego zabezpieczenia kluczową sprawą jest odpowiednie zamontowanie instalacji z wykorzystaniem profesjonalnego i atestowanego oprzyrządowania przez odpowiednio przygotowane ekipy monterskie.

Deszcz, grad

Choć instalacje fotowoltaiczne przystosowane są do opadów atmosferycznych to jednak ich delikatna powłoka może zostać trwale uszkodzona np. podczas gradobicia. Zamarznięte krople wody spadające z nieba są w stanie stłuc nawet najbardziej trwały materiał. Trudno przeciwdziałać takiemu zjawisku, więc wybierając wykonawcę kolektorów zwróćmy uwagę także na zapisy gwarancji, serwis i ubezpieczenie.

Pioruny

Największym zagrożeniem dla paneli słonecznych są wyładowania atmosferyczne. Uderzenia pioruna, nawet jeżeli nie wznieci pożaru, to może uszkodzić całkowicie kolektory. Różnice w potencjale wywołuje prąd o niszczycielskim natężeniu, na które panele nie są odporne. Rozwiązaniem zabezpieczającym instalację przed takimi zjawiskami atmosferycznymi jest montaż piorunochronów jak również ochronników przepięć.

Instalacje fotowoltaiczne są dziś coraz bardziej popularne. Gwarantując niezależność energetyczną są domowym dostawcą prądu. Stosunkowo niskie koszty wiążące się z szeroką możliwością pozyskania dotacji na jej uruchomienie oraz znikome nakłady na jej użytkowanie przekładają się na wymierne zyski. Chcąc długo cieszyć się zaletami paneli słonecznych warto zadbać o profesjonalny jej montaż i regularne przeglądy serwisowe. Tylko w ten sposób uchronimy się przed czynnikami szkodliwymi. Mając jednak na uwadze, że przed wszystkimi zagrożeniami nie da się uchronić, warto pomyśleć o pełnym jej ubezpieczeniu.

Translate »