Którą metodę spawania wybrać?

Spawanie to proces łączenia dwóch lub więcej fragmentów metalu za pomocą ciepła i ciśnienia. Metal staje się miękki po przyłożeniu do niego płomienia, co umożliwia łączenie części poprzez zastosowanie odpowiedniego nacisku. Koncepcja spawania istnieje od średniowiecza, kiedy elementy metalowe najpierw ogrzewano w płomieniach o bardzo wysokiej temperaturze, a następnie łączono. W późniejszym czasie ogień zastąpiono płomieniami elektrycznymi i gazowymi, które są bezpieczniejsze i szybsze. 

Dzisiejsi spawacze muszą być wysoce wyspecjalizowani, ponieważ wykorzystują prawie 30 rodzajów spawania, w których stosuje się takie elementy jak gaz, prąd i wiązki laserowe. Oto najczęściej stosowane metody spawania: Spawanie elektrodą otuloną (SMAW) Ta powszechna metoda spawania została wynaleziona w 1802 roku. Stosuje się w niej zużywalną elektrodę z drutem rdzeniowym pokryty topnikiem, który wytwarza prąd elektryczny. W kontakcie ze spawanym metalem, w szczelinie wytwarzającej wysokie temperatury do 3400°C powstaje łuk elektryczny. Ciepło topi elektrodę i metal, tworząc spoinę. Metoda spawania jest korzystna, ponieważ nie wymaga gazu osłonowego i działa skutecznie na zardzewiałych metalach, jednak cienkie metale mogą skomplikować proces: np. spawanie aluminium wymaga obecności wykwalifikowanego i doświadczonego operatora. Spawanie łukowe najlepiej jest stosować do metali grubych o wielkości 4 mm i większej. Spawanie stali nierdzewnej stosuje się do naprawy ciężkiego sprzętu, montażu stali i spawania rurociągów, a także w przemyśle produkcyjnym i budowlanym. 

Spawanie MIG metali obojętnych lub GMAW

Ten powszechny rodzaj spawania został udoskonalony w latach 60. Spawanie MIG wykorzystuje pistolet, który jest stale zasilany elektrodą eksploatacyjną. Proces wykorzystuje zewnętrzny gaz do ochrony spawanego metalu przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak tlen, co czyni go ciągłym i szybkim. Metoda spawania MAG jest łatwa do nauczenia, wytwarza mniej oparów spawalniczych, ma wysoką wydajność elektrody i wymaga mniejszego nakładu ciepła. Jednak sprzęt jest kosztowny, a proces nie działa skutecznie na grubych materiałach i wymaga zewnętrznego gazu osłonowego. Spawanie MAG działa dobrze z różnymi stopami, takimi jak stal nierdzewna, aluminium, brąz krzemowy, magnez, miedź i nikiel. Jest stosowany w naprawach samochodowych, budownictwie, hydraulice, robotyce, produkcji i naprawach morskich. 

Spawanie wolframowym gazem obojętnym (TIG) lub GTAW 

Ta metoda spawania, wprowadzona na rynek w 1941 r., jest trudna i czasochłonna. Wymaga wysokiego poziomu umiejętności i skupienia. Autogeniczną spoinę można utworzyć poprzez stopienie dwóch kawałków metalu razem, bez wypełniacza. Spawanie TIG wytwarza wysokiej jakości, wolne od odprysków spoiny różnych stopów, które mogą być bardzo cienkie. Wymaga jednak wysoko wykwalifikowanego operatora i zewnętrznego gazu ochronnego, nie działa także na zardzewiałych lub brudnych materiałach. Spawanie TIG najlepiej nadaje się do spawania w lotnictwie, produkcji pojazdów, motocykli i rowerów, rur i spawów o wysokiej precyzji. 

Spawanie wodorem atomowym 

Spawanie metodą atomową wodoru AHW jest jednym z rodzajów spawania łukowego. AHW jest znana z przeprowadzania doskonałych procesów spawalniczych. W metodzie wykorzystuje się łuk elektryczny między dwiema elektrodami wolframowymi w obecności wodoru. Atmosfera ekranująca, podczas spawania atomowego wodoru, składa się z wodoru. W spawaniu atomowym wodorem łuk elektryczny i wodór odgrywają kluczową rolę. Łuk elektryczny bardzo skutecznie rozbija molekuły wodoru. Później te cząsteczki rekombinują i uwalniają ogromną ilość ciepła. Podczas uwalniania ciepła osiągane są temperatury w zakresie od 1800º do 2200º. 

Spawanie łukiem proszkowym 

Ta metoda spawania jest podobna do SMAW, z tą różnicą, że wykorzystuje drut wypełniony drutem, zamiast drutu litego. Może być samoosłonięty lub podwójnie ekranowany z dodatkowym gazem zewnętrznym. Służy do spawania grubych materiałów, naprawy ciężkiego sprzętu i konstrukcji, a także do wznoszenia stali. W Prodmax wykonujemy spawanie materiałów przy pomocy wielorakich metod: dopasowujemy ofertę pod indywidualne preferencje Klienta tak, aby efekt spełnił wymagania estetyczno-funkcjonalne projektu. Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami, zachęcamy do nawiązania kontaktu i wysłania wiadomości prywatnej.

Translate »