KOMINY IZOLOWANE A MALOWANIE PROSZKOWE

Kominy izolowane a malowanie proszkowe

Dzięki malowaniu proszkowemu skutecznie pokryjemy powierzchnie ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Farba proszkowa może być stosowana do malowania zewnętrznego płaszcza komina. Taką technikę zastosujemy zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach przemysłowych. Zastosowanie tego sposobu malowania pozwoli na dobre skomponowanie się komina z pozostałymi elementami, jeśli wybierzemy odpowiedni kolor z dostępnej na rynku gamy. Z pomocą przyjdzie paleta RAL.

Malowanie proszkowe znamy już od kilkudziesięciu lat, a cały proces ciągle udoskonalano. Dzisiaj można je zastosować także w przypadku takiego elementu domu, jak izolowany komin stalowy. Wyróżniamy dwa typy tej techniki. 

Malowanie proszkowe elektrokinetyczne

Tekst alternatywny

Podczas niego cząsteczki farby zostają naładowane elektrostatycznie za pomocą sprężonego powietrza. Wszystko to dzieje się za sprawą energii kinetycznej. Ładunek zostaje umieszczony przed drobinkami farby. Warto zauważyć, że pomiędzy urządzeniem aplikującym farbę a pokrywaną powierzchnią nie zostaje wytworzone pole elektrostatyczne. Dodatnie naładowanie cząsteczek pochodzi z tarcia. Drobinki ścierają się ze sobą, trą o wewnętrzne ścianki aplikatora. Farba proszkowa uderza o malowaną powierzchnię a następnie przylega do niej. Izolowany komin stalowy może zostać bez przeszkód pomalowany właśnie w ten sposób.

Malowanie proszkowe elektrostatyczne

Tutaj potrzebne jest zastosowanie odpowiednich urządzeń wytwarzających ładunek umiejscawiany na cząstkach farby. Są one „przyciągane” do malowanej powierzchni w chwili, gdy wytworzone zostaje pole elektrostatyczne. Drobinki farby zyskują w trakcie natrysku ładunek ujemny. To dzięki prądowi o stałym napięciu i natężeniu.

Cząstki powierzchni pozostają naładowane dodatnio, a w momencie nakładania farby wytwarza się pole elektrostatyczne odpowiedzialne za przyciąganie drobinek farby do malowanej powierzchni. Również w tym przypadku farba proszkowa nas nie zawiedzie, a pomalowanie nią takiej części budynku jak izolowany komin stalowy może okazać się efektywne, jeśli zostanie wykonane przez specjalistę.

Zalety malowania proszkowego

Tekst alternatywny

Ten rodzaj malowania ma wiele zalet i wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, także w przypadku kominów. Dodatkowo paleta RAL umożliwia swobodne dobranie koloru zgodnego z preferencjami oraz współgrającego z pozostałymi elementami dachu.

W farbie proszkowej nie ma substancji rozpuszczalnikowych, które szkodliwie wpływają na środowisko i nasze zdrowie. Jest wydajna, a więc i relatywnie tańsza w porównaniu z tradycyjnymi emulsjami. Dzięki tej technice możemy uzyskać gładką, jednolitą powierzchnię pozbawioną deformacji i zacieków. Warto też zauważyć, że malowanie proszkowe wzmacnia pokrywaną powłokę.

Bardzo ważną zaletą, zwłaszcza w przypadku kominów, jest właściwość antykorozyjna. Pozostaje ona odporna na wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych, promieniowanie UV i wysokie lub niskie temperatury.

Obecnie paleta RAL zapewnia także ogromny wybór kolorów, dlatego każdy użytkownik znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie.

Translate »