Kominek przed pierwszą iskrą

Zimowe wieczory w domu potrafią czarować swym niepowtarzalnym urokiem. O ile spędzanie ich pod kocem z ulubioną książką w ręku i kubkiem gorącej herbaty jest niezwykle przyjemne, to wieczory przy cieple kominka i dźwięku trzaskającego pod wpływem ognia drewna to obraz, który dla większości z nas jest jak z bajki lub cudownego zimowego urlopu w górach.

A przecież, w obecnych czasach kominek w salonie nie jest już symbolem luksusu i bogactwa, obecnie jest to swego rodzaju gadżet, który można spotkać w coraz większej liczbie polskich domów.

Warto zadbać o odrobinę przyjemności w zimowe wieczory, a okres świąt i mrozów stanie się tak wyczekiwany, jak chociażby lato i wakacje.

Jeśli marzysz o zamontowaniu kominka u siebie w domu samodzielnie, w dalszej części artykułu dowiesz się co wziąć pod uwagę przy podłączaniu do systemu kominowego, aby być pewnym prawidłowo wykonanego montażu.

Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić przed zabraniem się do podłączenia, jest sprawdzenie ciągu kominowego. Jest to bardzo ważne, ponieważ niesprawny komin oznacza źle działający kominek oraz co gorsze duże niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia.

Gdy już jesteśmy pewni skuteczności swojego komina, możemy zabrać się za ustawianie wkładu. Pamiętajmy, aby odpowiednio go wypoziomować, co jest istotne zarówno w jego poprawnej pracy, jak i schludnym wyglądzie.

Przyłącze kominkowe

to zwykle stalowa rura, która spełnia bardzo ważne zadanie, jakim jest odprowadzanie spalin z urządzenia grzewczego wprost do komina. Przyłącze musi spełniać wszystkie normy i być wykonane z bardzo dobrej jakości materiałów, aby spaliny nie przedostawały się na zewnątrz. Specjaliści zalecają używanie części wykonanych z najlepszych materiałów, a nasze produkty właśnie z takich materiałów są wykonane.

Rurę przyłączeniową z kominem montujemy w prosty sposób, łącząc je za pomocą specjalnej kształtki tzw. wkładki (przejścia) ze sznurem ceramicznym.

Przed pierwszym rozpaleniem

Czasami w przypadku użycia uszczelniaczy takich jak silikon, trzeba poczekać do jego zaschnięcia, zwykle jest to do 24 godzin. Podczas pierwszego rozpalenia możemy się zetknąć z dziwnym zapachem, powstaje on na skutek spalania farby, którą pokryte były elementy przyłącza wkładu kominkowego. Wywietrz wtedy dobrze dom.

Pamiętaj, użycie niewłaściwych materiałów oraz błędny montaż może nieść zagrożenie dla życia użytkowników. Skonsultuj budowę kominka w Twoim domu z kominiarzem lub specjalistą od kominków.

Translate »