Jonizatory powietrza w systemach wentylacji

Jakość powietrza, którym oddychamy, znacząco wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. To, że na co dzień nie odczuwamy jakiej jakości powietrze dostaje się do naszych płuc, wcale nie znaczy, że nie powinniśmy dbać o jego jakość. Różnicę w jakości bardzo łatwo zauważyć wyjeżdżając w góry, czy na wycieczkę do lasu.

Na czystość powietrza wpływa szereg czynników zewnętrznych, spośród których głównym jest działanie człowieka. Ale jakość tlenu uzależniona jest również od niezależnych od ludzi aspektów. Różnica wynika z zawartości ujemnych jonów tlenu w powietrzu. Są to niezauważalne dla ludzkiego oka cząstki, które powstają np. podczas uderzania fal o skały, czy wyładowań atmosferycznych. Im więcej jonów ujemnych w cm3, tym dla nas lepiej. Dla porównania, w pokoju mieszkalnym zwykle znajduje się 40-100 jonów w cm3, w górach i na wybrzeżach od 50 000 do 100 000, a w okolicach wodospadów nawet 450 000.

Urządzenia elektroniczne wytwarzają tzw. jony dodatnie, zwane potocznie elektrosmogiem. Przyciągają one kurz, bakterie, wirusy i roztocza. Jony ujemne, które zetkną się z jonami dodatnimi, neutralizują się, dzięki czemu zanieczyszczenia opadają na podłogę. Proces ten nazywa się jonizacją powietrza.

Liczbę jonów ujemnych w pomieszczeniach można zwiększyć za pomocą jonizatorów. Są one wyposażone w specjalną komorę, która filtruje trafiające do niej powietrze. Powietrze oraz zanieczyszczenia znajdujące się w nim, które docierają do komory, zostają naładowane ujemnie. Dodatnio naładowane elektrody przyciągają do siebie pyłki i alergeny, a na zewnątrz wydostaje się jedynie oczyszczone powietrze. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest używanie jonizatorów w niewielkiej odległości od urządzeń elektrycznych, które są źródłem powstawania jonów dodatnich.

Z racji tego, że jonizatory skutecznie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, które stanowią podstawowe alergeny, dobrze nadają się do profilaktyki przeciw powstawaniu uczuleń. Jonizatory są również w stanie ochronić nas przed powstawaniem infekcji dróg oddechowych oraz innych chorób układu oddechowego, które powstają przez ciągle narażanie się na działanie alergenów na organizm.

Wyrównanie poziomu jonów dodatnich i ujemnych w pomieszczeniu:

  • zapobiega rozwojowi mikroorganizmów
  • neutralizuje alergeny
  • poprawia jakość snu
  • poprawia koncentrację podczas nauki i pracy
  • poprawia nastrój i samopoczucie

Wszystkie systemy wentylacji zawarte w ofercie firmy PRODMAX można rozbudować o elementy, które w znacznym stopniu poprawiają komfort dostarczanego powietrza poprzez jego oczyszczanie, schładzanie lub dogrzewanie.

Translate »