Jaką nasadę kominową wybrać? Charakterystyka i zastosowanie

Nasady kominowe mają zapobiegać dostawaniu się powietrza do komina. Może ono być tam wdmuchiwane np. przez silny wiatr. Skutkuje to obniżeniem temperatury w pomieszczeniach oraz dostawaniem się dymu do środka w okresie grzewczym (w przypadku kominów spalinowych). Powietrze dostaje się bowiem do kratek wentylacyjnych, którymi następnie wydmuchiwane jest do wnętrza domu. Nasady kominowe mają za zadanie wspomaganie ciągu kominowego i zapobieganie jego odwróceniu. Prawidłowy ciąg kominowy to wyrzucanie powietrza z wnętrza domu lub mieszkania na zewnątrz, do otoczenia. Dotyczy to również dymu pochodzącego ze spalania surowców opałowych, który kominem dostaje się z pieca do atmosfery. Jeżeli powietrze lub spaliny cofają się z powrotem, mamy do czynienia z tzw. ciągiem wstecznym. W wyniku tego spaliny mogą zostać zassane i wtłoczone do budynku. Dzieje się tak szczególnie często w strefach obciążenia wiatrem, określonych w Polskich Normach dotyczących prawa budowlanego. Dodatkowo nasada kominowa daje ochronę przed deszczem, chociaż nigdy nie wyeliminuje ona dostawania się wody do komina w zupełności.

Skuteczność

Obecnie na rynku dostępne są następujące nasady kominowe: obrotowe, hybrydowe, samonastawne, mechaniczne i stałe. Oczywiście warunkiem zamontowania każdej nasady jest w pełni czysty przewód kominowy i prawidłowy ciąg w instalacji. Aby obrotowa nasada kominowa była rozwiązaniem skutecznym, pomieszczenia muszą mieć zapewniony dobry nawiew powietrza. Przy doborze nasady kominowej należy kierować się przede wszystkim rodzajem komina, na jakim ma ona zostać zainstalowana.

Nasady na komin wentylacyjny

W przypadku kominów wentylacyjnych stosuje się przede wszystkim nasady kominowe obrotowe, samonastawne, stałe i hybrydowe. Obrotowa nasada kominowa posiada głowicę, która obraca się pod wpływem działania siły wiatru. Kręci się ona zawsze w jedną stronę. Specjalne łopatki w tej nasadzie dodatkowo zasysają powietrze wydostające się z instalacji, co bardzo usprawnia ciąg kominowy. Nasady samonastawne działają grawitacyjnie. Ustawiają się one po zawietrznej stronie wiatru, zasłaniając w ten sposób komin przed silnymi podmuchami. Nasady samonastawne również są odpowiednie, jeśli chodzi o komin wentylacyjny. Nasady stałe z kolei posiadają specjalne daszki, osłaniające komin wentylacyjny przed deszczem i śniegiem. Wzmacniają również ciąg i chronią przez cofaniem się powietrza do instalacji. W przypadku wentylacji naturalnej wspomaganej mechanicznie stosuje się hybrydowe nasady na komin wentylacyjny. Są to nasady obrotowe z dodatkowym silnikiem, wspomagającym ich pracę (obracanie się) przy słabym wietrze. Dla wentylacji odpowiednie są nasady ocynkowane, nie mamy tu bowiem do czynienia z agresywnymi chemicznie substancjami. Najlepiej jednak sprawdzi się obrotowa nasada kominowa. Warto wspomnieć również o zależności ceny nasad kominowych od ich parametrów. Jeżeli chodzi o nasady kominowe na komin wentylacyjny, to będą one tańsze od tych przeznaczonych na kominy odprowadzające spaliny, z uwagi na brak konieczności wykonania ich z materiałów kwaso- i żaroodpornych. Nie oznacza to jednak, że nie można zamontować nasady z takiej właśnie wysokoodpornej stali.

Nasady na komin ceramiczny

Komin ceramiczny wymaga doboru nasady dostosowanej do jego średnicy. Ważny jest oczywiście rodzaj odprowadzanych spalin. Nasada na komin ceramiczny, będący częścią instalacji ogrzewania wyposażonych w kominki, kotły gazowe i olejowe oraz kotły opalane drewnem i węglem musi być kwaso- i ognioodporna, dlatego będzie należała do tych droższych elementów wyposażenia instalacji.

Nasady na komin systemowy

Komin systemowy to liczne przewody wykonane z materiałów kwaso- i żaroodpornych. Rury obudowane są pustakami ceramicznymi lub keramzytobetonowymi. Stosuje się tu nasady typu „daszek”, również z materiałów o podobnych właściwościach, co komin. Ważny jest również rodzaj paliwa stosowanego do ogrzewania budynku. W przypadku piecy opalanych paliwem stałym i kominków komin systemowy powinien mieć nasadę z uchylnym daszkiem, ułatwiającym czyszczenie komina. Cena nasad kominowych na komin systemowy będzie wyższa, z uwagi na materiał odporny na działanie kwasów i wysokiej temperatury, z jakiego muszą być wykonane.

Nasady na komin gazowy

Komin gazowy zazwyczaj wyposażany jest w nasady kominowe stałe, czyli daszki osłaniające. Generują one podciśnienie, wzmacniające ciąg w instalacji gazowej. Wydostające się przez komin gazowy spaliny to spaliny suche, niemniej jednak nasada kominowa powinna być wykonana z blach chromoniklowych, odpornych na działanie kwasów i żaru. Dlatego w przypadku kominów gazowych również trzeba liczyć się z wyższą ich ceną niż w przypadku tych dedykowanych dla wentylacji.

Komin wyposażony w nasadę podlega wraz z nią – jako częścią instalacji – obowiązkowi okresowych przeglądów wykonywanych przez kominiarza.

Translate »