Jaką blachę wybrać? Charakterystyka blach

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów blach, które różnią się między sobą cechami charakterystycznymi, zastosowaniem i ceną. Każda spełni inne zadanie, dlatego tak ważny jest odpowiedni jej dobór. Jaką blachę wybrać?

{H2: blacha trapezowa :H2}

Blacha trapezowa jest najczęściej wykorzystywana przy pokryciu dachów. Jej niebanalny kształt opiera się na równomiernie rozłożonych przęsłach, które mogą mieć wysokość od 2 do nawet 50 mm. Idealnie wkomponowuje się w nowoczesne budownictwo. Sama blacha stworzona jest z podstawy stalowej, a następnie zabezpieczona przeważnie ocynkiem bądź kolorowym lakierem ochronno-dekoracyjnym, co zwiększa jej wytrzymałość i estetykę. Waga blachy o powierzchni 1m2 oscyluje wokół 5 kg, co jest niewielkim obciążeniem na dachowe pokrycie. Gięcie blachy jest konieczne ze względu na krzywizny dachowe.

{H2: blacha perforowana :H2}

Blacha perforowana wyróżnia się przede wszystkim dziurkowaną strukturą. Wykorzystuje się ją dosłownie wszędzie – w przemyśle, w motoryzacji, w budownictwie przy bramach, ogrodzeniach, czy balustradach, a nawet do aranżacji wnętrz. Jest niebywale odporna. Można ją dostosować do dowolnego kształtu o dowolnej grubości z dowolną ilością prześwitów, na które składają się otwory o różnej średnicy. Waga blachy, przy arkuszu ze stali nierdzewnej wielkości 1m2, oscyluje wokół 7 kg. Może być jednak stworzona z aluminium czy miedzi, co ma wpływ zarówno na jej cechy swoiste, jak i wagę. Blachę można wygiąć w dowolny sposób.

{H2: blacha aluminiowa :H2}

Blacha aluminiowa znajduje zastosowanie głównie w przemyśle. Jej lekkość (waga blachy to około 3 kg przy 1m2) i niewielka grubość sprawia, że idealnie sprawdza się w tworzeniu opakowań na żywność i napoje. Lekkie, wytrzymałe i tanie produkty podlegają dodatkowo recyklingowi. Największym powodzeniem cieszą się w motoryzacji i produkcji statków. Blacha służy także do okładzin elewacyjnych, czy pokryć dachowych. Jest doskonałym materiałem do obróbki i gięcia.

{H2: blacha komina :H2}

Blacha komina to jeden z najważniejszych elementów uszczelniających pokrycie dachowe. Ryzyko przedostawania się wody opadowej przez otwór wokół komina jest bowiem ogromne. Jego zabezpieczenie – niezależnie od rodzaju pokrycia – polega na wyborze prostej blachy w kolorze dachu, która okala ściany kominowe, idealnie przylegając także do samego pokrycia. Wystarczy wycięcie i wygięcie odpowiedniej długości blachy, która jest i tania i lekka.

Gięcie blachy z wykorzystaniem technologii jest niebywale łatwe i szybkie, a dodatkowo precyzyjne. Blacha trapezowa, blaga perforowana, blacha aluminiowa, jak i blacha komina wymagają profesjonalnej obsługi, na którą składa się także gięcie blachy. Nowoczesne, zmechanizowane urządzenia są w stanie zmienić ją w dowolny przewidziany dla danego surowca kształt, jeżeli jej grubość nie przekracza 50 mm, a długość 3 m. Jest to najlepsze rozwiązanie, które gwarantuje estetyczne wykończenie, gdy zależy nam na wyglądzie – zapewnia również niezmienną po obróbce wytrzymałość blachy, gdy surowiec wykorzystuje się do prac technicznych.

Translate »