Jak zbudowany jest rekuperator?

Rekuperator to urządzenie zaprojektowane w celu odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego poprzez kierowanie je z powrotem do powietrza nawiewanego. Ocenia się, iż w zależności od wydajności konkretnego modelu możliwe jest odzyskanie od 65% do 95% ciepła. Tego rodzaju urządzenie pozwala także na wentylowanie bardzo dużych pomieszczeń. Budowa rekuperatora nie jest skomplikowana i warto z nią się zaznajomić, jeżeli planujemy zakup wentylacji mechanicznej.

Najważniejsze elementy

Kluczem do wydajnej pracy jest wymiennik ciepła, który odpowiada za wymianę powietrza wewnątrz pomieszczeń na nawiewane z zewnątrz, w wyniku czego ciepło jest ponownie kierowane do środka budynku. Na rynku spotyka się kilka rodzajów tego elementu w zależności od sposobu, w jaki przeprowadzana jest rekuperacja. Może to być wymiennik krzyżowy, obrotowy lub przeciwprądowy. Zasadnicza różnica leży w sposobie działania tych elementów, jednak efekt jest taki sam — znaczący odzysk ciepła.

Kolejne ważne elementy, dzięki którym możliwa jest rekuperacja, to zautomatyzowane wentylatory odpowiedzialne za prawidłowy przepływ powietrza. Sterowane są one przez zaawansowane podzespoły sparowane z czujnikami nadzorującymi siłę ciągu, temperaturę oraz prawidłowe funkcjonowanie danych cykli, np. nocnego. Wskazane jest także, by rekuperator wyposażony był w czujniki zapewniające domownikom bezpieczeństwo, takie jak wykrywacz dwutlenku węgla lub wilgoci.

Dodatkowe wyposażenie

By wentylacja i odzyskiwanie ciepła przebiegały w sposób prawidłowy i nie były przerywane, często montuje się w tego rodzaju aparaturze filtry zapobiegające przedostawaniu się do wnętrza kurzu, pyłów oraz innych nieczystości. Dobrze jest też zdecydować się na model wyposażony w dodatkowe akcesoria, takie jak nagrzewnica elektryczna, której zadaniem jest zapobieganie osadzaniu się szronu na urządzeniu. Wiele aparatów posiada czujniki zabrudzenia filtrów, co jest praktycznym i wygodnym rozwiązaniem.

Nie należy zapominać także o solidnej obudowie całego urządzenia, która nie tylko chroni kluczowe elementy przed działaniem czynników zewnętrznych i atmosferycznych – ma także za zadanie tłumić wszelkie dźwięki dochodzące z pracującego rekuperatora. Dobrze jest zdecydować się na urządzenie z obudową wykonaną z tworzywa sztucznego, ponieważ nie ulega ona korozji oraz odporna jest na zmiany wywołane wahaniami temperatur.

Zalety rekuperacji

Wentylatory działające na zasadzie rekuperacji polecane są zwłaszcza osobom, którym niezbędne jest powietrze dobrej jakości – np. cierpiącym na dolegliwości układu oddechowego lub poważne alergie. Poza tym wentylacja w okresie zimowym doskonale chroni przed dostawaniem się do domu powietrza skażonego smogiem lub innymi zanieczyszczeniami związanymi z nieprawidłowym ogrzewaniem domów (tj. paleniem niedozwolonych materiałów w piecach grzewczych).

Jak widać, rekuperatory są praktyczne, wydajne i mogą wspomagać tworzenie przyjaznego mikroklimatu w domu.

Translate »