Jak rekuperacja pozwala zaoszczędzić energię

Rekuperacja a oszczędność energii

Współczesne budownictwo jednorodzinne coraz częściej opiera się na założeniu wykorzystania źródeł energii odnawialnej do ogrzewania. Powodują to nie tylko coraz bardziej restrykcyjne normy, które zmieniają się co roku, ale także coraz większa świadomość inwestorów. Choć niektórych wciąż odstrasza wysokość początkowego wkładu finansowego, to coraz częściej patrzy się na dalekosiężne oszczędności. A te, przy zastosowaniu odnawialnych źródeł energii niewątpliwie są.

Jak ogrzewać dom tanio?

Czasy, gdy jedyną metodą ogrzewania był piec na węgiel i drewno odchodzą już w niepamięć. W istniejącej zabudowie te piece są wymieniane, a instalacje przerabiane, a w nowo budowanej, zwykle w ogóle nie bierze się ich pod uwagę. Przed wyborem sposobu ogrzewania domu trzeba także pamiętać, że na koszty ogromny wpływ będzie miało nie tylko samo ogrzewanie, ale też odpowiednie docieplenie i szczelność budynku. Jeśli ciepło będzie dobrze kumulowane, będzie utrzymywać się dłużej i powietrze będzie wymagało mniej nakładu do ponownego ogrzania. Dlatego warto zainwestować w dobrą i szczelną izolację. Obecnie najbardziej popularnymi metodami opierającymi się na źródłach odnawialnych jest pompa ciepła i panele fotowoltaiczne. Pompa może pobierać ciepło z gruntu lub z powietrza. Natomiast fotowoltaika wytwarza darmowy prąd potrzebny do ogrzewania domu z energii słonecznej. Aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność tych sposobów ogrzewania warto rozważyć rekuperację.

Rekuperacja – jaki ma związek z ogrzewaniem?

Rekuperacja ma wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia w domu czyste powietrze. W czasach, gdy codziennie wyskakują nam alerty smogowe jest to konieczne rozwiązanie. Dzięki wentylacji mechanicznej z rekuperacją przynajmniej we własnym domu możemy oddychać czystszym powietrzem. Ale jak rekuperacja wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania? Aby to zrozumieć wystarczy popatrzeć na jej schemat działania. Rekuperator zbiera zużyte powietrze i przed wyrzuceniem go na zewnątrz budynku pozyskuje jego ciepło, którym następnie ogrzewa powietrze wtłaczane do budynku. Dzięki czemu rozprowadzane powietrze jest cieplejsze i nie wymaga tak dużego ogrzewania.

Połączenie nowoczesnych metod ogrzewania budynku wspomaganych odnawialnymi źródłami energii z rekuperacją pozwala więc nie tylko na oszczędności na rachunkach, ale także wpływa korzystnie na mikroklimat w budynku. Oprócz tych dwóch, niezaprzeczalnych zalet, dzięki wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii nie szkodzimy środowisku i nie wypuszczamy do niego szkodliwych toksyn.

Translate »