Jak przygotować dom do wiosny ?

Wielu z nas co roku czeka na wiosnę jak na zbawienie. Wraz ze słonecznymi i coraz dłuższymi dniami zaczynamy wiosenne porządki, myjemy okna, a także porządkujemy nasze podwórka. Jednak czy ktoś z nas co roku sprawdza stan instalacji w naszych domach? Kontrola ich stanu bardzo często jest wymogiem prawa, dlatego przeczytaj, na co warto, zwrócić uwagę przygotowując się do nadejścia wiosny.

Okresowe czyszczenie przewodów kominowych

Od 1994 roku w Polsce istnieje ustawa nakazująca wykonywanie w domu przeglądów kominiarskich raz w roku, budynki o powierzchni zabudowy powyżej 2000 m² muszą być poddane przeglądowi dwa razy w roku, do 31 maja oraz do 31 listopada. Czyszczenie przewodów kominowych odbywa się poprzez usunięcie zanieczyszczeń, takich jak smoła i sadza, które osadzają się na ścianach komina. Najlepiej wykonywać je wczesną wiosną tuż po zakończeniu sezonu grzewczego. Prace te oraz nadzór nad sprawnością przewodów powinny być wykonane przez kominiarza. Czyszczenie przewodów kominowych raz do roku jest niezbędną czynnością konieczną do zapewnienia bezpieczeństwa oraz zdrowia użytkownikom domu. Przewody powinny być w pełni sprawne technicznie, aby mogły funkcjonować bez zarzutu. Zabieg ten sprawia, że ciąg jest lepszy, a komin jest mniej podatny na uszkodzenia, które mogą być spowodowane zapaleniem się sadzy. Przewody spalinowe od kotłów czy piecyków gazowych powinny być czyszczone co pół roku, natomiast dymowe od pieców na ekogroszek, kominków czy innych paliw stałych, co trzy miesiące.

Odpowiednia konserwacja i czyszczenie wentylacji

Dla zapewnienia jak najlepszej jakości powietrza, które ma ogromny wpływ na zdrowie każdego człowieka, powinno się regularnie oczyszczać kanał wentylacyjny. Gwarantuje to stały dostęp do świeżego powietrza w domu. Kanały wentylacyjne są miejscem, gdzie gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń. W kanałach nawiewnych napływają one z zewnątrz budynku, natomiast kanałami wywiewnymi z jego wnętrza. Kiedy jest ich bardzo dużo, a środowisko jest wilgotne, to poza kurzem i brudem pojawiają się bakterie i pleśń. Nagromadzenie się tych zanieczyszczeń może powodować choroby górnych dróg oddechowych oraz złe samopoczucie mieszkańców domu. Czyszczenie wentylacji powinno być wykonywane regularnie minimum raz w roku w miejscach narażonych na zbieranie się standardowych zabrudzeń np. w blokach i domach mieszkalnych. W restauracjach, barach i stołówkach gdzie poziom zanieczyszczeń jest dużo wyższy, ze względu na specyficzne warunki pracy, tłuszcz, substancje chemiczne i dużą wilgotność, powinno się zwiększyć ich częstotliwość. Regularnie czyszczona wentylacja to tylko połowa sukcesu dlatego czyszczenie przewodów wentylacyjnych powinno odbywać się minimum raz do roku.

Istotną kwestią dobrego działania przewodów wentylacyjnych są filtry, które stanowią zabezpieczenie przed przenikaniem zanieczyszczeń, które psują jakość powietrza w domu. Dlatego niezbędna jest systematyczna wymiana filtrów oraz konserwacja. Zanieczyszczone filtry ograniczają ilość świeżego powietrza, a także stają się źródłem przenikania grzybów i bakterii mających bezpośredni wpływ na zdrowie mieszkańców.  Gwarancją powietrza dobrej jakości są odpowiednie filtry stosowane w systemach wentylacyjnych, a także ich regularna wymiana i czyszczenie. Najlepiej zlecić to zadanie ekspertom, którzy podejdą do tematu profesjonalnie, a Ty będziesz miał pewność, że oddychasz świeżym powietrzem.

Warto jest również pamiętać o oczyszczaniu kratek wentylacyjnych oraz łopatek wentylatora sufitowego, gdzie zbierają one mnóstwo zanieczyszczeń i kurzu, a ich czyszczenie jest bardzo proste. Wystarczy po prostu przetrzeć je wilgotną szmatką.

Czyszczenie klimatyzacji

Ważne jest także przygotowanie klimatyzatora przed nadchodzącym latem, aby mógł być wydajny i jak najbardziej bezpieczny w użytkowaniu, cichy i oszczędny w zużywaniu energii elektrycznej. Panele, przez które wydostaje się zimne powietrze, należy przetrzeć wilgotną szmatką. Istotne jest również skontrolowanie skraplacza, który znajduje się na zewnątrz budynku, gdyż bardzo często mogą gromadzić się w nim liście, owady i inne przedmioty. Koniecznie należy wyczyścić tace, która zbiera skropliny. Bardzo często gromadzi się tam szlam, który wpływa na rozwój niebezpiecznych grzybów i bakterii groźnych dla zdrowia.

Wiosna to nie tylko dbałość o wnętrza naszych domów, ale także czas, gdy należy zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Regularna kontrola, konserwacja, a także czyszczenie kominów, klimatyzacji oraz przewodów wentylacyjnych zmniejszają ryzyko chorób, oraz poprawiają samopoczucie. Dlatego już dziś sprawdź instalację w swoim domu!

 

Translate »