Jak często należy wykonywać przegląd kominiarski, czyszczenie kominów

Jak często należy wykonywać przegląd kominiarski, czyszczenie kominów

Kto to jest kominiarz?
Kominiarz – to rzemieślnik zajmujący się czyszczeniem i sprawdzaniem stanu technicznego przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Oprócz zdobycia niezbędnej wiedzy i kwalifikacji oraz posiadania właściwych uprawnień, kominiarz musi wykazywać się szeregiem cech, które sprawiają, że jego praca wykonywana jest prawidłowo.

Przede wszystkim kominiarz musi być odpowiedzialny i skrupulatny – swoją pracę musi wykonywać rzetelnie i zwracać uwagę na każdy szczegół bowiem od niego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo osób przebywających w domach.

Obowiązek wykonywania przeglądów kominowych wprowadzono ustawą o prawie budowlanym w 1994 roku. Przepisy nakazują wykonywanie przeglądów kominiarskich w domu raz w roku, natomiast w budynkach o powierzchni zabudowy większej niż 2000 m² dwa razy do roku – do 31 maja i do 31 listopada.

Wymaga tego prawo ale od sprawności działania przewodów zależy nasze bezpieczeństwo dlatego warto o tym pamiętać.

Kolejnym obowiązkiem jest okresowe czyszczenie i udrożnienie przewodów kominowych.

Przewody wentylacyjne powinny być czyszczone raz w roku, spalinowe (od kotłów i piecyków gazowych) – co pół roku, a dymowe (od kominków, pieców na ekogroszek i inne paliwa stałe) – co kwartał.

Czyszczenie przewodów w przypadku kominów dymowych polega na usunięciu zanieczyszczeń osadzających się na ściankach komina, takich jak sadza i smoła. Natomiast przewody spalinowe i wentylacyjne, należy oczyścić je z pajęczyn i gniazd blokujących przekrój komina. Zanieczyszczenia kieruje się w dół i usuwa z komina poprzez otwór rewizyjno-wyczystkowy.

Kontrole przewodów kominowych muszą przeprowadzać odpowiedni specjaliści.

Według obowiązujących przepisów kontrole kominów mogą wykonywać jedynie osoby z uprawnieniami mistrza kominiarskiego oraz budowlanymi w odpowiedniej specjalności.

W przypadku czyszczenia przewodów kominowych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Zgodnie z prawem w przypadku domów wielorodzinnych kominy czyścić mogą jedynie osoby ze specjalnością co najmniej czeladnika kominiarskiego. W domach jednorodzinnych może to robić każdy. Dla bezpieczeństwa lepiej jednak powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Regularne kontrolowanie i czyszczenie kominów zmniejsza ryzyko wypadków spowodowanych niedrożnością przewodów. A przecież zależy nam na życiu i zdrowiu naszym i naszych bliskich.

Translate »