Gruntowy wymiennik ciepła jako dodatkowy element systemu rekuperacji

Gruntowy wymiennik ciepła ma za zadanie zimą ogrzewać, a latem chłodzić powietrze, jakie jest wprowadzane do budynków. Stanowi dodatkowy element systemu rekuperacji, bazując na funkcjonalnym i sprawnym działaniu. Dlaczego warto zainwestować w gruntowy wymiennik ciepła? Jakie korzyści są z tym związane? Jakie rodzaje wymienników ciepła znajdziemy na rynku?

Czyste powietrze

Użycie gruntowego wymiennika ciepła jako dodatkowego elementu systemu rekuperacji pozwala sprawić, że powietrze staje się czystsze chemicznie i biologiczne, a także zostaje wzbogacone w mikro, makro oraz ultramikroelementy w postaci jonowej. W ciepłe dni mamy możliwość skorzystania z uczucia przyjemnego chłodu za pomocą osuszenia oraz obniżenia temperatury nawiewanego powietrza. Dzięki temu znacząco poprawia się mikroklimat w budynku, co sprawia, że gruntowy wymiennik ciepła jest doskonałym uzupełnieniem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Okazuje się, że gruntowy wymiennik ciepła możemy wyposażyć także w system filtracji przeciwko smogowi. Pozwala skutecznie zwalczyć szkodliwy smog i jest oparty na naturalnych komponentach. Zaawansowane wymienniki ciepła mają szereg funkcji i zalet, wśród których wymienić można:

– ochładzanie powietrza latem oraz ogrzewanie go zimą,

– sporą sprawność wymiany ciepła,

– odporność na warunki gruntowe oraz atmosferyczne,

– redukowanie grzybów i bakterii, jak również osuszanie powietrza w letnie dni i odwilżanie w zimowym okresie,

– małe opory przepływu, co pozwala wyeliminować wentylatory z instalacji, które wywołują hałas i zużywają energię elektryczną,

– niewielki wpływ na środowisko naturalne, co jest ekologicznym rozwiązaniem pozwalającym pozyskać energię do chłodzenia i grzania budynku.

Rodzaje gruntowych wymienników ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła podzielić można, w zależności od sposobu wymiany, na bezprzeponowy lub przeponowy. Modele bezprzeponowe odznaczają się tym, że przepływające powietrze ma kontakt bezpośredni z przygotowaną warstwą gruntową. Jeśli chodzi o wymienniki przeponowe, posiadają one warstwę oddzielające media, między którymi dochodzi do wymiany ciepła za pomocą wymienników rurowych.

Gruntowe wymienniki ciepła mogą przyjąć postać wymienników żwirowych, płytowych, glikolowych lub rurowych. Dobranie idealnego gruntowego wymiennika ciepła powinno bazować na nowoczesnych technologiach i najlepszej jakości. Rodzaj wymiennika dobrać należy do własnych oczekiwań oraz dodatkowych funkcji, które będą mile widziane. To praktyczne urządzenie daje szereg korzyści i cieszy się sporym uznaniem na rynku.

Translate »