Fotowoltaika w okresie wiosennym

O fotowoltaice słyszał niemal każdy, jednak wrzucanie wszystkich dostępnych na rynku instalacji do jednego “worka” stanowi poważny błąd. Fotowoltaika bowiem fotowoltaice nierówna, na co wpływ ma szereg różnej natury czynników. Na co w szczególności należy zwrócić uwagę, rozważając montaż własnych paneli słonecznych?

Poniżej znaleźć można listę 5 warunków, od których zależy stopień satysfakcji z poczynionej inwestycji.

Jakość

Ogniwa fotowoltaiczna różnią się w zakresie jakości. Wyróżnić można w szczególności ogniwa typu:

A – nieposiadające żadnych wad,

B – z nielicznymi wadami, trudnymi do zauważenia “gołym okiem”,

C – z wieloma wadami, dostrzegalnymi już po wstępnej ocenie wizualnej.

Im niższa cena, tym większe ryzyko zakupu ogniw z niższych klas jakościowych, co przekłada się z kolei na efektywność działania całej instalacji. Chęć poczynienia oszczędności przy zakupie często wiąże się z koniecznością ponoszenia większych kosztów w dalszej perspektywie czasu. Warto więc kupić raz, a dobrze.

Producent

Punkt ten wiąże się bezpośrednio z powyższym. Decydując się bowiem na zakup instalacji fotowoltaicznej od renomowanej firmy, działającej w branży przez dłuższy czas, ryzyko zakupu paneli gorszej jakości się zmniejsza. Przemawiają za tym fakt utrzymania się danej marki na rynku, lata doświadczeń, jakie zebrała na przestrzeni swojej działalności, podczas których mogła doskonalić swoje produkty, jak również możliwość zapoznania się z opiniami jej wielu dotychczasowych klientów.

Nasłonecznienie

Nawet najlepsza instalacja fotowoltaiczna nie będzie działać prawidłowo w zacienionym otoczeniu. Dlatego też warto poświęcić więcej czasu na dogłębne przeanalizowanie lokalizacji paneli – z dala od cieni rzucanych przez drzewa, kominy, anteny czy słupy energetyczne. Należy też zwrócić uwagę na obecność elementu diod obejściowych w modułach, chroniących panele przed uszkodzeniami wskutek zacienienia.

Oczyszczanie

Wszelkie zanieczyszczenia stanowią barierę, blokującą dostęp energii słonecznej do powierzchni paneli. Dlatego też ich systematyczne oczyszczanie jest nieodzowne. Powinno się to robić co najmniej raz – dwa razy do roku, a w miarę potrzeby również częściej. Aby sprawdzić, czy panele są dostatecznie czyste, wystarczy przetrzeć je chusteczką higieniczną lub palcem.

Oczyszczając panele, należy korzystać z miękkiej wody (również deszczówki), unikając przy tym detergentów i myjki ciśnieniowej. Akceptowalnym środkiem czyszczącym, stosowanym przy większych zabrudzeniach, jest roztwór izopropanolu o maksymalnym, 10-procentowym stężeniu.

Okres instalacji

Nie bez znaczenia jest również sam okres instalacji paneli fotowoltaicznych. Można zdecydować się na nią przy sprzyjających warunkach atmosferycznych i przy dodatniej temperaturze, co zwiększa bezpieczeństwo całego procesu. Instalacja na początku okresu wiosennego umożliwi ponadto zmaksymalizowanie produkcji prądu, która jest najwyższa na przestrzeni wiosny i lata.

Odradza się natomiast montaż podczas okresu zimowego, w którego trakcie przeszkodą może być utrzymujący się na dachu śnieg, stanowiący niebezpieczeństwo dla wykonawców. Niesprzyjającą okolicznością są też ujemne temperatury powietrza.

Translate »