Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika – jaki rodzaj wsparcia finansowego można otrzymać dla inwestycji?

Fotowoltaika jest w naszym kraju coraz popularniejsza. Na panele decyduje się coraz większa ilość osób – można zobaczyć je w domach prywatnych, instytucjach publicznych czy obiektach użyteczności publicznej. Dzięki przetwarzaniu światła słonecznego można otrzymać energię, która sprawdzi się podczas ogrzewania domu, wody lub znajdzie zastosowanie przy napędzaniu urządzeń elektrycznych.

Fotowoltaika-na czympolega?

Instalacje fotowoltaiczne opierają się na działaniu specjalnych paneli, które posiadają ogniwa fotowoltaiczne. Przekształcają one energię pochodzącą z promieni słonecznych w prąd, który można wykorzystać w codziennym życiu. Wytworzona energia zostaje przekazana do falownika, gdzie przekształca się ją w prąd zmienny. Do wykorzystywania energii słonecznej konieczna jest instalacja licznika dwukierunkowego, który zlicza ilość energii wyprodukowanej przez panele oraz pobranej z sieci energetycznej. Prąd przekazany do sieci można odbierać, dzięki czemu użytkownik paneli słonecznych może znacząco obniżyć rachunki za prąd i z czasem wydatek na panele słoneczne zwróci się.

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Osoby decydujące się na założenie instalacji fotowoltaicznej mogą liczyć na dotację. Istnieje program „Mój prąd”, który oferuje osobom fizycznym dotację w wysokości 5000 złotych. Jest to bezzwrotna pomoc, na którą mogą liczyć osoby wykonujące instalację fotowoltaiczną – program nie obejmuje jednak kolektorów słonecznych. Co ważne, aby dołączyć do programu „Mój prąd”, wystarczy złożyć wniosek online. Obecnie procedowanie wniosków trwa około 3 miesiące.

Warto zainteresować się również programem „Prosument 2”, który wspiera rozproszone, odnawialne źródła energii. Pozwala na uzyskanie dotacji w wysokości 10-15% inwestycji i atrakcyjnie oprocentowaną pożyczkę 1%. Oferta jest skierowana do osób fizycznych oraz wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych.

Program „Czyste Powietrze” to kolejna opcja wsparcia, która obejmuje dofinansowanie do paneli słonecznych i kolektorów w formie pożyczki w ramach pozostałych kosztów kwalifikowanych. Maksymalny czas finansowania pożyczki/kredytu to 15 lat.

Ponieważ Polacy posiadają coraz większą świadomość odnośnie możliwości ekologicznego pozyskiwania energii, fotowoltaika cieszy się popularnością i branża ta rozwija się dynamicznie. Nawet w przypadku braku dofinansowania można skorzystać ze specjalnych, nisko oprocentowanych kredytów. Są one dostępne dla osób prywatnych i zwykle udzielane na okres 10 lat – jest to czas w którym można spłacić pożyczkę bez wygórowanych rat.

Translate »