Czym jest wentylacja grawitacyjna ?

Wentylacja grawitacyjna – czym jest?

Wentylacja grawitacyjna to najczęściej spotykany i wieloelementowy system, który umożliwia sprawną wymianę powietrza w domach. Bazuje na ruchach konwekcyjnych, czyli przemieszczaniu się ciepła pod wpływem różnic w gęstości i ciśnieniu – powietrze o wyższej temperaturze jest mniej gęste, a zatem lżejsze od chłodnego powietrza, dzięki czemu unosi się. Wiedza ta ma zastosowanie praktyczne.

Jeżeli do domu napływa zimne powietrze, ciepłe jest wypychane ku górze. Kratki wentylacyjne, znajdujące się pod sufitem, umożliwiają wtedy ulatnianie się ciepłego powietrza i sprawną pracę naturalnego systemu wentylacyjnego – wentylacji grawitacyjnej. Należy jednak zadbać o dobry kanał, którym chłodne powietrze będzie dostawać się do pomieszczenia, np. pionowy komin wentylacyjny.

Sytuacja zmienia się wraz z porami roku. O ile w zimie system działa bez problemu, w lecie cieplejsze powietrze znajduje się na zewnątrz, co utrudnia wymianę gazów. Wtedy z pomocą przychodzi montaż nawiewników lub otwieranie okien. Jeżeli nie doszło jeszcze do instalacji systemu wentylacyjnego, warto skonsultować się z ekspertem odnośnie jego długości. Im dłuższy kanał, tym intensywniejszy ciąg, czyli przepływ powietrza – przy czym duży ciąg nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo można zainwestować w izolację cieplną, szczególnie gdy kanały przechodzą przez nieogrzewane pomieszczenia. Jeżeli powietrze stawałoby się chłodniejsze w kanałach, zamiast ulatywać na zewnątrz, wracałoby do wnętrza domu.

Co ważne, taka wentylacja w domu pozwala zredukować wydatki przeznaczone na prąd. System wentylacyjny będzie działał niezależnie od niego, ponieważ regulują go prawa fizyki, nie siła elektryczna. Jeżeli poszczególne elementy budynku nie ulegną całkowitemu zniszczeniu, wentylacja grawitacyjna będzie działała bez zarzutu, regularnie i bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka.

To sprawia, że zawsze użytkuje się ją w miejscach, w których bezpieczeństwo jest priorytetem (np. kotłowniach), a jej stosowanie reguluje „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”.

Rodzaj wentylacji w domu powinien odpowiadać nie tylko normom prawnym, ale również przeznaczeniu i projektowi budynku, czy mikroklimatowi obszaru, na którym się on znajdzie. Z tego względu elementy systemu wentylacyjnego zawsze warto omówić z doświadczonym ekspertem – w firmie Prodmax gdzie konsultujemy każdy przypadek indywidualnie i dopasowujemy ofertę pod potrzeby Klienta.

Translate »