Budowa przyłącza kominowego – wybierz dobrze!

Budowa przyłącza kominowego – wybierz dobrze!

Przyłącze kominowe to nic innego, jak system łączący urządzenie grzewcze z kominem. Jego istotna rola sprowadza się do odprowadzenia produktów spalania do komina. Ważne jest nie tylko jego dokładne i prawidłowe wykonanie, ale również dobór odpowiednich materiałów i elementów, które zapewnią bezawaryjne działanie i bezpieczeństwo.

Ze względu na swoje zadania, przyłącze musi być bezwzględnie szczelne, wytrzymałe na temperatury, kwasoodporne – jeśli tego wymaga wybrany system kominowy, ale również musi utrzymać odpowiednie parametry – średnicę, dopasowaną do wylotu oraz powierzchnię przewodu.

Podłączenie kominka do komina można wykonać z wykorzystaniem:

  • przyłącza z blachy czarnej 2mm (z blachy węglowej),
  • przyłączy elastycznych (Duoflex)

Pierwsze są doskonałym wyborem w przypadku paliw stałych lub drewna, drugie natomiast doceniane są za wyjątkową łatwość montażu, choć równocześnie są najmniej trwałe.

Bardzo ważny wybór

Wybór odpowiedniego rodzaju przyłącza, jego prawidłowy montaż oraz użycie atestowanych i certyfikowanych elementów, dadzą gwarancję sprawności. Brak szczelności może skutkować przedostaniem się produktów spalania do pomieszczenia. Niewystarczająca wytrzymałość na temperatury spowoduje przepalenie źle dobranych materiałów. Źle dobrana średnica spowoduje zaś nieprawidłowy przepływ, co może skutkować niedrożnością przyłącza.

Przyłącze od podstaw

Elementy przyłącza łączone są ze sobą różnymi metodami, w zależności od wybranego rodzaju. Kielichowe połączenie daje szczelność i umożliwia swobodny przepływ spalin z kominka do komina.

Na takie przyłącze składają się między innymi:

  • kolano nastawne – to kolano regulowane w zakresie od 0 do 90 stopni, dzięki niemu można dopasować przyłącze do zróżnicowanych konstrukcji, dobierając elementy do własnych potrzeb,
  • rura prosta – ilość dobierana w zależności od wysokości podłączenia do komina
  • szyber kominowy, który stanowi zasuwę, regulującą przepływ spalin,
  • radiator, który pozwala  znacząco zwiększyć sprawność cieplną – wydajność kominka.

Spalanie

Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście eksploatacja. Wykorzystywanie opału, który nie jest dedykowanym dla systemu kominowego, może skutkować szeregiem problemów, wliczając w to uszkodzenia elementów systemu, obniżenie wytrzymałości wkładu kominkowego oraz szczelność przyłącza.

Przed zakupem

Kupując elementy przyłącza kominowego należy zwrócić uwagę na:

  • kompleksowość oferty (możliwość wykonania nawet najbardziej skomplikowanego podłączenia)
  • Jakość wykonania elementów, między innymi na jakość użytej do malowania farby żaroodpornej oraz precyzje wykonania elementów
  • Oznakowanie produktów i dostępność u producenta wszystkich niezbędnych certyfikatów oraz dokumentów dopuszczenia do obrotu.
Translate »