5 ROZWIĄZAŃ NA SKUTECZNĄ WENTYLACJĘ W TWOIM DOMU

Odpowiednia wentylacja w naszym domu, jak również możliwość wymiany mas powietrza na świeże z zewnątrz to elementy projektu architektonicznego, o które warto zadbać już na samym początku jego powstawania. Wymiana powietrza jest ważna nie tylko ze względów higienicznych i zdrowotnych, ale również jeśli chodzi o unikanie zawilgocenia muru, którego powodem może być pleśń, inne grzyby oraz bakterie. Skoro znamy już konsekwencje nieodpowiedniego tworzenia systemów wentylacyjnych, warto byłoby przedstawić, jak robić to dobrze. W dzisiejszym artykule mamy dla Was 5 sposobów na skuteczne systemy wentylacyjne w budynkach!

Funkcjonalna wentylacja

Najprostszy, naturalny system dystrybucji powietrza oparty jest na kominach wentylacyjnych, których wyloty usytuowane są na dachu budynku, a kanały wentylacyjne odprowadzają powietrze z poszczególnych pokojów. Dobrym pomysłem jest sytuowanie pomieszczeń, wymagających szczególnie dobrego odprowadzania powietrza, obok siebie (np. łazienka czy kuchnia). Dzięki temu mogą być one obsługiwane przez jeden komin z kilkoma kanałami, co będzie nie tylko oszczędnością miejsca, ale i pieniędzy, które przeznaczamy na budowę.

Jak zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza?

Rola systemu wentylacji uzależniona jest w głównej mierze od pory roku oraz pogody, która panuje za oknem. W lecie wnętrze mieszkania powinno być chłodzone, natomiast zimą chłód nie powinien dostawać się do mieszkania. Na całe szczęście w takich rozwiązaniach pomaga nam fizyka i jeżeli dobrze zaprojektujemy nasz system wymiany powietrza, reszta ułoży się sama. Pamiętajmy, że minimalna różnica poziomów wlotu i wylotu przewodów wentylacyjnych to 2 m.

Nawiewniki okienne

Wiemy już, którędy powietrze wydostaje się z naszego domu, jednak co z kwestią jego napływu? Tutaj swoje zastosowanie znajdą nawiewniki okienne. To specjalne otwory usytuowane w ramach okiennych, przez które świeże powietrze dostaje się do środka w miejsce tego odfiltrowanego przez kanały wentylacyjne.

Dodatkowy system dystrybucji powietrza

W zależności od przeznaczenia budynku czasami konieczne będzie wykorzystanie dodatkowych urządzeń wspomagających obieg powietrza. Będą to np. wentylatory ścienne lub wszechobecne wyciągi, z których szczególnie często korzystamy w kuchni. Istnieje oczywiście cały szereg dodatkowych urządzeń specjalistycznych, które wykorzystuje się np. w laboratoriach chemicznych, gdzie szybkie odsysanie zanieczyszczonego powietrza jest szczególnie ważne.

Rekuperatory wentylacyjne

Z powietrza można odzyskiwać ciepło, które da się wykorzystać do ogrzewania budynku: służą do tego tzw. wymienniki ciepła, które przepuszczają strumienie ogrzanego powietrza przez specjalne przepustnice i anemostaty. Warto zaznaczyć, że istnieją również rekuperatory wentylacyjne, które są w stanie odzyskiwać wilgoć. Wykorzystanie takiego systemu to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko w dużych budynkach. Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł przybliżył Wam temat dobrej wentylacji w domu, a 5 rad, które w nim zawarliśmy, okażą się przydatne podczas projektowania instalacji w Waszych budynkach.

Translate »