Rekuperacja – koszty zakupu i instalacji

Czym jest rekuperacja?

 

Rekuperacja – to energooszczędna wentylacja pomieszczeń za pomocą rekuperatora. Jej zadaniem jest dostarczenie świeżego, filtrowanego powietrza z zewnątrz, przy jednoczesnym usunięciu zanieczyszczonego powietrza z dużą zawartością dwutlenku węgla (CO2). Powietrze, które jest nawiewane zostaje pozbawione kurzu, insektów, a także innego rodzaju zanieczyszczeń. W czasie okresu grzewczego w Polsce wprowadzane powietrze do środka domu jest dodatkowo ogrzewane przez powietrze wychodzące z pomieszczeń (podczas 9 miesięcy trwania okresu grzewczego można zaoszczędzić od 30 do nawet 50% kosztów przeznaczanych na ogrzewanie domu). Dużą zaletą tego typu wentylacji jest to, że może do niej dochodzić we wszystkich pomieszczeniach przez cały rok.

 

W domach z wentylacją grawitacyjną zastosowanie tego typu filtracji pomieszczeń jest niemożliwe. Rekuperacja pozwala na oddychanie świeżym oraz czystym powietrzem bez otwierania okien (a przy tym i bez strat energii).

 

Jaki rodzaj rekuperacji wybrać?

 

Dostępne rodzaje rekuperatorów:

 

  1. Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym – to najprostsze oraz najtańsze urządzenie tego typu. Sprawność takiego rekuperatora wynosi od 50 do 75%. Głównymi jego zaletami jest to, że nie ma potrzeby doprowadzania dodatkowej energii spoza układu, a także rozdzielenie strumieni powietrza nawiewanego i usuwanego. Do jego wad należy zaliczyć: słabnącą szczelność urządzenia z czasem jego użytkowania oraz podatność na szronienie przy temperaturze od -5°C.
  2. Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym – to udoskonalona wersja wcześniej wymienionego rekuperatora. Jego sprawność wynosi maksymalnie 90%. Istnieje w nim możliwość wyeliminowania zjawiska szronienia, a wymiennik przeciwprądowy daje gwarancję szczelności oraz niezawodności systemu.
  3. Rekuperator z wymiennikiem bębnowym (obrotowym) – droższe urządzenie niż poprzednio wymienione rekuperatory. Nieczęsto występuje w domach jednorodzinnych. Sprawność wynosi mniej niż 90%. Przeciwdziała szronieniu, ponieważ jest odporny na działanie niskich temperatur. Jego działanie nie powoduje przesuszania się powietrza podczas okresu zimowego.
  4. Rekuperator ścienny – do zapewnienia odpowiedniej wentylacji, konieczne jest zastosowanie kilku takich urządzeń.
  5. Rekuperator z okapem kuchennym – jego wydajność może wynieść nawet 250m3

 

Jakie koszty należy ponieść za instalację rekuperatora?

 

Wycena zakupu oraz montażu rekuperatora jest indywidualna dla każdego budynku. Zależy to m.in. od rodzaju sterowania, wielkości, czy modelu urządzenia.

 

  • koszty zakupu rekuperatorów wynoszą od 7 tys. do 25 tys. złotych.
  • urządzenie to pracuje przez cały rok, dlatego konieczne jest podłączenie go do prądu, co może wynosić ok. 140-270 złotych w ciągu roku.
  • cena całkowitego systemu wentylacyjnego z montażem wyniesie ok. 17 – 35 tys. złotych.
  • przegląd raz w roku wyniesie ok. 100 złotych + ewentualna naprawa.
  • wymiana filtrów (raz na 3 miesiące) – 50/70 złotych.

 

Można kupić rekuperator za mniejszą kwotę, jednak wtedy takie urządzenie będzie najprawdopodobniej powodowało większe zużycie energii, a więc i wyższe koszty użytkowania przy niewystarczającej ilości ciepła.

Możliwe jest również uzyskanie dotacji na rekuperator – maksymalny koszt otrzymanego dofinansowania (na jeden budynek) może wynieść do 10 tys. złotych. Koszt takiej dotacji jest zależny od miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie.

 

Podsumowując – rekuperacja jest mniej kosztowna niż wentylacja grawitacyjna, dlatego warto zaopatrzyć swój dom, czy innego rodzaju budynek właśnie w ten system wentylacji. Co prawda, podczas jego instalacji należy zainwestować pewną kwotę pieniędzy, jednak zapewniamy, że zwróci się ona już po niedługim czasie użytkowania.

Translate »