KOMINY MUROWANE TO PRZESZŁOŚĆ?

Poznaj nowoczesne systemy kominowe

Współcześnie coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych kominów murowanych – za ich funkcjonalną i gwarantującą większe bezpieczeństwo alternatywę uznawane są nowoczesne systemy kominowe. Stawianie komina murowanego jest dosyć czasochłonne i zawsze należy je przeprowadzać od podstaw, począwszy od zbrojonego fundamentu. Jaki będzie ostateczny rezultat i czy komin zostanie wykonany profesjonalnie, to zależy w znacznej mierze od fachowości i staranności murarza.

Bardzo ważny jest też dobór materiałów, czyli odpowiednich cegieł oraz zapraw, które zostaną wykorzystane do budowy komina. Decydując się na tradycyjny komin murowany, należy również pamiętać o tym, że na jego żywotność i funkcjonalność wpływ będzie mieć jakość i rodzaj paliwa, które stosujemy do ogrzewania domu. Może też pojawić się konieczność zmodernizowania tego typu komina poprzez wyposażenie go w kwasoodporny przewód spalinowy, co dodatkowo zwiększy pierwotny koszt jego budowy.

Łatwiejszy montaż

Chociaż kominy tradycyjne mają wciąż wielu zwolenników, to znacznie prostszym w montażu rozwiązaniem jest nowoczesny system kominowy, który zapewnia bezawaryjne i bezpieczne odprowadzanie spalin. Decydując się na gotowy system kominowy, otrzymujemy poszczególne elementy kwasoodpornego wkładu o jednakowej średnicy, które następnie – dzięki odpowiednim kielichowym zakończeniom – precyzyjnie i bez problemu można połączyć w szczelny zestaw kominowy. Systemy kominowe wyposażone są w odskraplacz do odprowadzania kondensatu, wyczystkę, drzwiczki, trójnik do podłączenia wkładu do czopucha kotła lub kominka, płytę dachową i kończącą wkład nasadę kominową. Zamontowanie systemu kominowego nie wymaga zatrudnienia fachowca wyspecjalizowanego w tego typu instalacjach, należy jednak pamiętać o tym, by odbioru systemu dokonał posiadający stosowne uprawnienia zakład kominiarski.

Do obudowy ceramicznej i do renowacji komina

Obecnie dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się jednościenne systemy kominowe, które w nowych budynkach montuje się w ceramicznych przewodach kominowych. Warto zdecydować się na taki wariant już na etapie budowy domu – nie na tradycyjny komin murowany, który nie będzie przystosowany do odprowadzania spalin z ogrzewania zasilanego gazem lub olejem opałowym. Wykonane ze stali kwasoodpornej wkłady kominowe wykorzystywane są także do renowacji starych kominów. Zastosowanie takiego rozwiązania staje się konieczne wtedy, gdy w domu dochodzi do wymiany ogrzewania, na przykład z węglowego na gazowe. Potrzebny jest wtedy przewód do odprowadzania spalin, który wykazuje się odpornością na ich korozyjne oddziaływanie. Takie właściwości posiadają wykonane ze stali kwasoodpornej systemy kominowe KOMIN-MAX.

Komin stalowy wolnostojący

Do odprowadzania spalin z urządzeń zasilanych gazem lub olejem opałowym stosowane są także dwuścienne systemy kominowe, odizolowane warstwą niepalnej wełny mineralnej. Komin zewnętrzny jest szczególnie narażony na różnice temperatury dlatego zastosowanie izolacji pozwala zapobiec zaburzeniom ciągu kominowego. Dodatkowym walorem wolnostojących systemów KOMIN-MAX-DUO jest ich bardzo prosta instalacja – która nie wymaga przygotowania specjalnego fundamentu, a jedynie odpowiedniego przymocowania do ściany budynku – jak również łatwość konserwacji oraz czyszczenia.

Translate »