Czad – wentylacja i sprawny system odprowadzania spalin

Dlaczego czad jest niebezpieczny?

Tlenek węgla zwany potocznie czadem, to silnie toksyczny i przez to również śmiertelnie niebezpieczny gaz. Powstaje w efekcie niepełnego lub złego spalania substancji, które zawierają w sobie m.in. węgiel. Jest bezbarwny, bezsmakowy i bezwonny, przez co trudno go wykryć i zawczasu zareagować na niebezpieczeństwo. Jest lżejszy od powietrza dzięki czemu bardzo szybko potrafi rozprzestrzenić się w pomieszczeniach użytkowanych przez ludzi. Wdychany przez człowieka wchłania się do jego krwioobiegu o wiele szybciej niż tlen i blokuje jego dostęp do organizmu. Zatrucie czadem może spowodować nieodwracalne negatywne zmiany takie jak uszkodzenie mózgu, niewydolność wieńcowa, uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, zawał serca i ostatecznie śmierć. Każdego roku w Polsce w wyniku zaczadzenia umiera ponad 100 osób, a ponad 2000 ulega zatruciu, po którym musi przejść długi i żmudny proces powrotu do zdrowia.

 

Objawy zatrucia czadem

Pierwsze objawy zatrucia to zazwyczaj bóle i zawroty głowy, mdłości oraz ogólne osłabienie organizmu połączone z wymiotami. Z czasem pojawiają się również przyśpieszone bicie serca, trudności ze złapaniem oddechu i senność. Ostre zatrucie czadem można rozpoznać też po czerwonym zabarwieniu skóry zatrutej osoby. Człowiek, który przez długi czas wdychał czad, będzie do tego stopnia oszołomiony, że nie będzie potrafił skutecznie rozpoznać zagrożenia w jakim się znajduje i samodzielnie opuścić niebezpiecznego miejsca w którym ulatnia się ten gaz. Jeżeli nie otrzyma pomocy z zewnątrz, straci on przytomność i w zależności od stopnia stężenia czadu w powietrzu – umrze już po kilku godzinach. Najlepiej jest więc przeciwdziałać zatruciu czadem niż leczyć jego skutki, zwłaszcza, że niektóre z nich są nieodwracalne!

 

Przyczyny ulatniania się czadu i jak się przed nimi chronić

Najczęstszą przyczyną zatruć czadem jest nieszczelna/wadliwa instalacja gazowa, zapchana wentylacja lub niepoprawne odprowadzanie spalin przez komin. Jeżeli ciąg kominowy w domu będzie zakłócony, może to spowodować wiele niebezpiecznych problemów. By go poprawić, warto zastanowić się nad zakupem specjalnych nasad kominowych. Stała nasada kominowa, którą znajdziecie w naszej ofercie, wykorzystuje w tym celu energię kinetyczną wiatru. Na podobnej zasadzie działa obrotowa nasada kominowa, która zwiększa ciąg powietrza w kominie wprawiając się w ruch wirowy. Chociaż szczelne okna i drzwi sprawiają, że w naszych domach zawsze panuje przyjemnie ciepła temperatura, jednoczenie są one powodem zaburzenia naturalnej wentylacji w tych pomieszczeniach. W przypadku ulatniania się czadu, nie będzie on mógł wtedy znaleźć drogi ujścia z naszego domu i stężenie tego groźnego gazu wzrośnie. Warto w takich sytuacjach zadbać o odpowiedni system wentylacji w pomieszczeniach w których przebywamy każdego dnia. Szeroką gamę produktów do rekuperacji (mechanicznej wentylacji) oraz różnego rodzaju systemy wentylacyjne znajdziecie w naszej ofercie. Zainstalowanie we własnym domu systemu wentylacyjnego sprawi, że nie będziemy musieli przejmować się czadem. Warto jednak wiedzieć, że z naszą instalacją gazową lub kominkiem jest coś nie tak. Na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się również w specjalny czujnik tlenku węgla i zamontować go w pomieszczeniu sypialnym. Przynajmniej raz w roku powinno się również przeprowadzać profilaktyczną kontrolę wszystkich przewodów wentylacyjnych i kominowych oraz stan instalacji gazowej.

Translate »