Program Czyste Powietrze to ogólnopolska inicjatywa rządowa, której nadrzędnym celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza. Program obejmuje wsparcie termomodernizacji domów jednorodzinnych, wymianę „kopciuchów” na ekologiczne źródła ciepła, systemy rekuperacji, audyty energetyczne, wymianę drzwi i okien, a więc wszystko to, co wpływa na emisję, zużycie, a z punktu widzenia inwestorów — właścicieli domów jednorodzinnych — również na stałe koszty eksploatacji.
Dowiedz się, czym jest lista ZUM oraz jak możesz uzyskać dofinansowanie w programie Czyste Powietrze. O niuansach programu opowie ekspert PRODMAX, specjalista w zakresie systemów rekuperacji.
Czyste Powietrze jest pierwszym ogólnopolskim programem, w którym można uzyskać dopłaty do wymiany starych pieców, docieplenia i termomodernizacji budynków. W dobie szeroko rozumianej troski o środowisko i konieczności racjonalnego podejścia do podejmowanych decyzji z uwzględnieniem ekologii, Czyste Powietrze jest programem o bardzo dużym znaczeniu, zwłaszcza że dzięki finansowaniu zarówno ze środków państwowych, jak i unijnych, beneficjenci programu mogą uzyskać naprawdę bardzo dużą pomoc.
Aby skorzystać z rządowej dopłaty, konieczne jest złożenie stosownego wniosku wraz z uzupełniającą go dokumentacją i oczywiście spełnienie wszystkich wymogów formalnych. Aktualny nabór wniosków rozpoczął się 31 marca 2025 roku.
Program Czyste Powietrze — dla kogo?
Beneficjentami programu mogą być właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych znajdujących się w jednorodzinnych budynkach z wyodrębnioną księgą wieczystą.
Warunki programu definiują kryteria wysokości dofinansowania, uzależniając je od progu rocznego dochodu osoby przystępującej do programu oraz planowanego zakresu prac.
Dofinansowanie w programie Czyste Powietrze — dostępne formy wsparcia
Dostępne są dwie różne procedury finansowania. Pierwszą jest dotowanie środków już po zrealizowaniu i samodzielnym sfinansowaniu przedsięwzięcia. W takiej sytuacji środki wypłaca się jednorazowo lub maksymalnie w trzech częściach, oczywiście pod warunkiem dopełnienia kryteriów, prawidłowego wypełnienia wniosku i złożenia potrzebnych dokumentów. Druga natomiast uwzględnia prefinansowanie i dotyczy wyższych poziomów finansowania, co w uproszczeniu oznacza niższe dochody osoby ubiegającej się o dofinansowanie. W takiej sytuacji środki wypłacane są w formie zaliczki jeszcze zanim inwestycja się rozpocznie, a pierwsze kwoty zostaną wydane.
Jak uzyskać dofinansowanie w programie Czyste Powietrze?
Proces prowadzący do uzyskania dofinansowania obejmuje kilka kroków. Pierwszym powinno być zapoznanie się z warunkami i zasadami programu. Szczegółowe informacje można znaleźć na rządowej stronie https://czystepowietrze.gov.pl/. W dalszej kolejności należy zaplanować działania modernizacyjne i upewnić się, że urządzenia oraz materiały, które zostaną wykorzystane w modernizacji, znajdują się na Liście ZUM — o niej już za chwilę. Dalej należy starannie wypełnić niezbędne wnioski i uzupełnić dokumentację. Następnie trzeba złożyć wniosek o dofinansowanie, można to zrobić poprzez operatora lub samodzielnie. W drugim przypadku istnieje możliwość złożenia wniosku online lub osobiście w urzędzie.
Co to jest lista ZUM?
Lista ZUM to Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów, na której znajdują się urządzenia i materiały, które mogą być objęte dofinansowaniem. Pośród nich znajdują się między innymi urządzenia grzewcze (kotły, pompy), systemy wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperatory, w tym oczywiście rekuperatory i rekuperatory ścienne PRODMAX), materiały izolacyjne czy stolarka drzwiowa i okienna.
Celem powstania Listy ZUM było określenie bardzo konkretnych parametrów i kryteriów, aby inwestycje realizowane były z uwzględnieniem nadrzędnego celu programu oraz efektywnego wykorzystania dotacji. Dzięki Liście ZUM nie ma wątpliwości, że dotowane urządzenia i produkty są zgodne z wysokimi normami technicznymi i ekologicznymi, a co za tym idzie, wykorzystanie ich w inwestycji pozostaje w zgodzie z ideą programu, a zakładane efekty ekologiczne oraz energetyczne zostaną skutecznie osiągnięte.
Przejrzysta lista ZUM, choć z jednej strony jest wymogiem, to z drugiej stanowi ułatwienie zadania osobom ubiegającym się o dofinansowanie poprzez zminimalizowanie ryzyka wyboru urządzeń i produktów, które mogłyby zostać odrzucone przez niewłaściwe parametry.
Kompletną i aktualną Listę ZUM można znaleźć pod adresem www.lista-zum.ios.edu.pl. Dla wygody urządzenia i produkty można wyszukiwać po ich rodzajach, producentach, modelach lub parametrach technicznych.
W PRODMAX od wielu lat zajmujemy się między innymi systemami wentylacyjnymi, dbając o to, aby nasze urządzenia spełniały najwyższe normy jakościowe, normy europejskie oraz ekologiczne. W naszej ofercie znajdują się między innymi kompletne systemy rekuperacji, rekuperatory i rekuperatory ścienne, które dzięki precyzyjnie dobranym parametrom w pełni wpisują się w wytyczne programu Czyste Powietrze.
Naszym klientom oferujemy szerokie wsparcie i doradztwo w zakresie wyboru urządzeń o odpowiednich parametrach. Jeśli więc chcesz skorzystać z programu Czyste Powietrze, zapraszamy do kontaktu!