Czym palą Polacy- wybór rodzaju komina

Czym palą Polacy – dobór rodzaju komina

Dobór systemu kominowego podyktowany jest wieloma czynnikami. Podejmując decyzję, należy mieć na uwadze rodzaj kotła i paliwo, przeznaczenie, pokrycie dachu i wiele innych kryteriów. Rozwiązania nie są uniwersalne i błędna decyzja, podjęta na etapie planowania inwestycji wymusi kolejne – konsekwentnie – w przyszłości. Czasem wybory dyktuje sytuacja, bywa bowiem i tak, że kupując inwestycję na rynku wtórnym, marząc o nastrojowym kominku, nie posiadamy systemu kominowego i nie ma możliwości, aby go dobudować, wówczas z pomocą przychodzą jeszcze inne rozwiązania.

Popularne paliwa w Polsce

Do wyboru jest wiele paliw:

  • Paliwa stałe – węgiel, brykiet i najchętniej wykorzystywane (ze względu na łatwą dostępność oraz stosunkowo niską cenę) drewno.
  • Olej opałowy, gaz (ziemny lub propan-butan).
  • Bio paliwa.


Wybór bywa dyktowany wydajnością, poziomem bezpieczeństwa, kosztami i coraz częściej również wpływem na środowisko. Decydując się na drewno, należy postawić na wysokokaloryczne gatunki drzew liściastych. Muszą być suche i twarde – wówczas spalanie jest najbardziej wydajne. Chętnie wybierany bywa również brykiet drzewny – choć kosztuje więcej od drewna, jest bardziej ekonomiczny. Czysty gaz ziemny jest wybierany ze względu na walory ekologiczne oraz wysoką sprawność energetyczną, podobnie propan-butan.

Decyduj od podstaw

Komin (wkład kominowy) zawsze musi być dobierany do rodzaju urządzenia grzewczego, to od jego wyboru powinno się więc zacząć.

Popularne kominy ceramiczne, przeznaczone do kotłów na paliwa stałe, nie sprawdzą się w przypadku paliw gazowych, olejowych i innych niskotemperaturowych. Są bowiem odporne na temperatury około 250 stopni C, ale nie radzą sobie z parą wodną i kwasami.

Kominy żaroodporne przeznaczone są do odprowadzania spalin z paliw stałych oraz opału drewnianego. Ma je cechować wyjątkowa odporność na wysokie temperatury spalin – powyżej 250 stopni C, nawet do 1000 stopni w przypadku zapalenia sadzy. Konstruuje się je ze stalowych, nierdzewnych chromoniklowych blach, a grubość ich ścianek nie może być niższa, niż 0,8-1mm.

Kominy kwasoodporne to z kolei wybór w przypadku spalin niskotemperaturowych i mokrych, w procesie spalania których powstają kwasy. Przeznaczone głównie systemom kominowym, opartym na piecu gazowym lub olejowym. W takim przypadku, komin odporny jest nie tylko na działanie kwasów, ale również korozję, zagrażającą pod wpływem wilgoci, która powstaje na skutek kondensacji. Temperatura spalin zwykle nie dochodzi nawet do 250 stopni C.  Kominy kwasoodporne budowane są ze stalowych chromoniklowych i kwasoodpornych blach o grubości minimum 0,5-1mm.

Dwuścienny system kominowy przychodzi z pomocą tam, gdzie nie ma wbudowanego komina, a wolnostojący kominek, może być użytkowany z wykorzystaniem dedykowanego systemu zewnętrznego (bez konieczności ingerencji w konstrukcję budynku). Dwuścienny system kominowy może być montowany wewnątrz i/lub na zewnątrz budynku.

Jednościenny system kominowy sprawdza się w kominach ceglanych, w zależności od wybranego wkładu, może być stosowany do ceramicznych przewodach kominowych, zarówno w budowanych inwestycjach, jak i modyfikacji i naprawie starych kominów. Wkłady są dostępne w różnych wariantach, o różnych przekrojach i z różnych materiałów.

Dokonując wyboru systemu kominowego, istotne są również przewody dymowe oraz przewody spalinowe. Wybierając je pośród dostępnych na rynku ofert, należy zwrócić szczególną uwagę na wysoką jakość i możliwość doboru elementów z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb. Szczególnie godne polecenia są elementy produkowane pod konkretne zamówienie, umożliwiające budowę dedykowanego systemu kominowego. Jego jakość oraz precyzyjne dopasowanie decydują o sprawności działania, bezpieczeństwie i bezawaryjności na wiele kolejnych lat.

Translate »